Česko-slovensko: Dejiny súrodeneckých národov

Tak ako každý súrodenecký vzťah, aj ten česko-slovenský je tak trochu love a tak trochu hate. Teraz však už majú obidve samostatné republiky zrelých tridsať rokov, a je teda na čase, aby si ako dospelí ľudia konečne vyrovnali účty z minulosti. V našej spoločnej histórii je hneď niekoľko udalostí, na ktoré má každá strana odlišný pohľad. Pozrieme sa na ne krok po kroku a vyriešime všetky nezrovnalosti raz a navždy.

Pondelok: Kto sme, čo sme?
Čo nás spája a rozdeľuje cez optiku národných mýtov? A čo to vlastne znamená byť Čechom/Českou, Slovákom/Slovenkou a celkovo byť členom nejakého národa?

Utorok: Veľká Morava a tak ďalej
Prvý spoločný štát Čechov a Slovákov? Mali sme vôbec nejaké spoločné dejiny aj medzi rokmi 1000–1918? A čo si o sebe vtedy Česi a Slováci vôbec mysleli?

Streda: Vznik ČSR
Kto mal väčšie zásluhy na vzniku spoločnej republiky? Skončili sme spolu iba z nevyhnutnosti? Bola československá jednota iba bohapustým klamstvom, na ktorú nám na západe skočili?

Štvrtok: Prvá republika
Správali sa Česi k Slovákom povýšenecky? Ničili Slováci republiku požiadavkami na autonómiu? Vrazili Slováci Čechom „kudlu do zad“ vytvorením samostatného Slovenska? A bola Prvá republika odsúdená na neúspech od samého začiatku?

Piatok: Socializmus
Ničili vnútornú jednotu postoje českých prezidentov voči Slovákom? Pomohla federalizácia utlmiť nekonečné slovenské nároky na autonómiu? Bola Nežná revolúcia zásluhou hlavne Čechov a chceli ju vôbec Slováci?

Sobota: Post-revolučný vývoj
Bol náš rozchod naozaj to, čo ľudia chceli? Bol to dobrý nápad a nebolo by obom národom lepšie, ak by sme dnes mali spoločný štát? A aká je vlastne budúcnosť československých vzťahov? Dá sa ešte zastaviť postupný proces odlúčenia sa?

Vladimír Štrama

Vlado vyrastal v Levoči, meste zaseknutom v čase, kde sa jeho každodenné cesty do školy menili na malé výlety do minulosti. Bolo to teda hlavne jeho rodisko, ktoré predurčilo jeho silné puto k histórii. Voľba pre bakalárske štúdium padla na University of Exeter v Anglicku, kde vyštudoval filozofiu a históriu. Vďaka Erazmus+ strávil rok aj na Radboud Universiteit v Holandsku a následne vyštudoval moderné európske dejiny na University of Oxford. Dva roky strávil na Institute H21, kde skúmal vývoj demokracie v Česku a na Slovensku. Aktuálne rozbieha vlastný projekt v turizme.