Imunológia

Čo sa stáva s ľudským telom, ak ho napadne vírus alebo baktéria? Čo sa deje, ak máme zvýšenú teplotu? Kurz sa bude venovať imunite ako komplexnému systému ľudského tela, ktorý je súčasťou systémov už od nepamäti.

V jednotlivých oblastiach si preberieme jednotlivé typy imunitných odpovedí, ktorých nieje málo, a v akých častiach ľudského tela sa imunitný systém nachádza. V tretej oblasti si ukážeme, že každý systém tvoria bunky, ukážeme si ich rozdelenie a súvis medzi jednotlivými imunitnými systémami. Vo štvrtej oblasti sa budeme venovať štyrom druhom mechanizmov, ktorými imunita bojuje proti patogénom a iným nie ľudskému telu prirodzeným súčastiam. V piatej oblasti si ukážeme detailnejší popis jedného z týchto obranných mechanizmov nazývaný NETóza, ktorý bol prvýkrát popísaný v roku 2004 a jeho mechanizmus môže byť pre ľudské telo pozitívny, ale aj negatívny. A v samotnom závere kurzu sa budeme venovať autoimunitným ochoreniam a taktiež komunikácií medzi bunkami imunitného systému, pretože nieje všetko len jednofarebné. Taktiež si ukážeme typy a rozdelenie vakcín a v neposlednom rade poukážeme na problémy a ich možné riešenia. Kurz je určený pre každého, koho zaujímajú tajomstvá imunity. Kurz je určený pre všetkých, koho zaujíma biológia, biochémia a biomedicína. K pochopeniu niesú potrebné žiadne predchádzajúce znalosti z tejto oblasti a samotný kurz bude vedený prostredníctvom prednášok a aktivít. Cieľom tohto kurzu je nielen ukázať, že je dôležité dbať na imunitný systém, ale aj hravo a jednoducho vysvetliť náročnejšie témy.

Michaela Kardohelyová

Miška aktuálne pôsobí na Imunologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského ako interná doktorandka, kde sa venuje pľúcnym ochoreniam. Miška je molekulárna biologička, ktorú bavia otázky „prečo?“. Štúdium a zvedavosť ju priviedli k imunitného systému a na najstaršiu univerzitu – Istanbul University okúsiť univerzitný Erasmus život, ktorý jej priniesol nielen rozhľad, ale ešte väčšie zapálenie do vedy a histórie. Vo voľnom čase rada číta, vzdeláva sa z iných oblastí a hodnotí vedecké práce mladých nádejných vedcov. Je zároveň aj absolventkou Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu kde sa jej podarilo získať bronz, striebro a aj zlato. Je dlhodobou dobrovoľníčkou pre neziskovú organizáciu Amavet, cez ktorú sa snaží propagovať vedu hravým spôsobom aj najmenším deťom. Discover pre ňu znamená objavovať, spoznávať nové veci a vedieť odpovedať aj na možno zdanlivo jednoduché otázky. Medzi jej koníčky patrí okrem čítania kníh aj organizácia rôznych eventov aj vďaka tomu, že sa zaujíma o viacero tém, sa Miška dostala na jednu z popredných bezpečnostných konferencií – Globsec.