Imunológia

Zaujíma ťa ako funguje obranný mechanizmus tvojho tela? Chceš sa dozvedieť či vakcíny naozaj spôsobujú autizmus alebo prenášajú mikročipy? Počul/a si už niekedy o autoimunitných ochoreniach a chcel/a by si sa dozvedieť viac? V tom prípade je tento kurze presne pre teba!

Na kurze imunológie sa spoločne pozrieme na základné časti a procesy ľudského imunitného systému a ich funkcie. Naučíme sa niečo o rôznych bakteriálnych a vírusových ochoreniach, ich príčinách, prenose aj liečbe. Budeme rozoberať ako fungujú rôzne druhy vakcín a debatovať o ich bezpečnosti či kontroverziách, ktoré sú s nimi spojené. Popritom si vyskúšame prácu s vedeckými článkami a naučíme sa interpretovať experimentálne či epidemiologické dáta. S pomocou experimentu si tiež vyskúšame ako pôsobia rôzne druhy antibiotík na baktérie a zistíme, prečo sú proti vírusom neúčinné. Nakoniec sa porozprávame aj o tom, ako vznikajú autoimunitné ochorenia a alergie a aké existujú pokroky v ich liečbe. Kurz je vhodný aj pre študentov/ky, ktorí/é sa s touto témou ešte nestretli a po jeho absolvovaní budete zaručene intelektuálne pripravení na ďalšiu možnú pandémiu.

Nicole Kocúrová

Niku odjakživa zaujímalo ako funguje ľudské telo a čo nás vlastne robí takými, akí sme. Tak sa počas bakalárskeho štúdia rozhodla nahliadnuť do sveta molekulárnej biológie na UCL. Neskôr si uvedomila, že je najviac fascinuje ľudský mozog a liečba neurodegeneratívnych chorôb. Preto si za magisterský odbor vybrala klinickú neurovedu, ktorú doštudovala na Imperial College v Londýne.Po niekoľkých rokoch štúdia vedy, počas ktorých zároveň dobrovoľníčila pre Discover, si uvedomila, že je najväčšmi baví pomáhať mladým ľuďom rozvíjať sa a učiť. Momentálne preto pracuje ako ‘průvodkyně’ na strednej Scioškole v Prahe, kde rozvíja svoju lásku k vzdelávaniu aj biológii a snaží sa naučiť študentov ako byť zvedavými a zodpovednými ľuďmi, ktorí sa neboja robiť chyby a učiť sa z nich. Okrem práce ju väčšinou nájdete tancovať salsu alebo bachatu, piecť koláče, variť alebo bingewatchovať seriály na Netflixe. Na Discoveri si už vyskúšala skoro všetky pozície – od študentky cez organizátorku, lektorku až po koordinátorku turnusu, a už sa nevie dočkať, čo nové zažije počas tohto leta.

Turnus B

Ako trénovať debatu

Stanislav Jozef Krištofík

Data Science

Martin Bucháček

Debatovanie

Stanislav Jozef Krištofík

Dokumentárny film a antropológia

Patrícia Barbora Šebíková

Genderová ekonomie

Linda Kunertová

Imunológia

Nicole Kocúrová

Informatika – O co jde a jak sám začít

Vojta Crha

Ľudia a moc v politike

Jakub Dovčík

Matematika: relácie a zobrazenia

Tinka Kalašová

Medzinárodné zločiny a ich právo

Lenka Božiková

Politická filozofie

Kateřina Cohnová

Praktická první pomoc

Theodora Voráčková

Praktický kurz biomedicinského inženýrství

Jakub Zálešák

Psychologie člověka

Marie Polášková

Salsa

Nicole Kocúrová

Školství a vzdělávání v mezioborovém pojetí

Štěpán Kment

Vojna a právo

Michal Neusch

Ženy, zdraví a ženská práva

Zuzi Hellerová