Aplikovaná sociológia

Ako rozprávať o klimatickej kríze, aby boli ľudia motivovaní sa angažovať? Ako súvisí sociálna situácia s výsledkami v škole? Prečo niektorí ľudia dávajú peniaze charitatívnym organizáciam a iní nie? Ako dopadnú voľby? Ktorí ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť byť závislí na alkohole?

Odpovede na tieto otázky sú dôležité, ak chceme lepšie rozumieť spoločenským problémom okolo seba a zároveň vedieť lepšie prispievať k ich riešeniu. Niektoré odpovede sa možno aj na kurze dozvieš. Čo sa ale dozvieš určite: ako sociológovia a iní sociálni vedci na tieto a podobné otázky hľadajú odpovede?

V priebehu kurzu si prejdeme celým výskumným procesom, od formulovania správnej otázky až po komunikáciu výsledkov. Na reálnych príkladoch z praxe si ukážeme ako sa robia prieskumy verejnej mienky a ako vieme v zozbieraných dátach odhaľovať vzťahy. Celý proces si spoločne nasimulujeme a skúsiš si aj kriticky zhodnotiť skutočné dotazníky. Nebude chýbať ani diskusia nad limitmi a úskaliami tohto typu skúmania ľudí a inými možnosťami, ktoré máme. Na konci kurzu si budeš vedieť navrhnúť vlastný minivýskum a pri čítaní rôznych “faktov” v novinách budeš lepšie rozumieť ako vznikajú a nakoľko im veriť.

Kurz je vhodný pre všetkých, ktorí zvažujú štúdium niektorej zo spoločenských vied (sociológia, politológia, psychológia, atď.) a taktiež pre tých, ktorí štúdium nezvažujú, ale zaujíma ich spoločenské dianie a problémy okolo seba alebo budú raz potrebovať zistiť, čo si o čomkoľvek iní ľudia myslia. Na kurz nie sú potrebné žiadne predošlé znalosti.

Nina Fabšíková

Nina sa zaujíma o všetko možné spoločenské, od politiky a ekonómie po antropológiu a literatúru, ale rada tiež programuje a vytvára mapky a iné dátové vizualizácie. Veľa z týchto vecí v nejakom bode svojho života aj formálne študovala, poväčšinou v Londýne. Vo voľnom čase rada číta, chodí do kina na staré filmy, počúva slovenský rap, cvičí jógu, snaží sa zistiť ako sa robí ten aktivizmus, chodí po prírode a varí vo svojej mini kuchyni. Keď zrovna pracuje, tak sa venuje kvantitatívnym spoločenským analýzam v oblasti vzdelávania, sociálnej politiky a zdravia v sociologickej výskumnej organizácii PAQ Research. Skúsenosti má aj z oblasti miestnej samosprávy v Bratislave, kde sa venovala výskumu vo všetkých možných oblastiach, od dopravy a odpadu po participatívne plánovanie.

Turnus C

(Meta)fyzika prostoru a času

Matěj Krátký

Aplikovaná sociológia

Nina Fabšíková

Digitální design

Johana Šperlová

Dokumentárny film (prakticky aj teoreticky)

Ľuboš Perniš

EU a její sousedé

Vojtěch Hons

Jedy pohledem medicíny a historie

Theodora Voráčková

Ľudia a moc v politike

Jakub Dovčík

Migrace, hranice, Evropa

Veronika Dvorská

O AI prakticky

Václav Maixner

Postav si raketu!

Lukáš Málek

Právo v kontexte

Emil Hodál

Psychosociální intervence

Julie Kraupnerová

Tvořit architekturu

Martina Kesslová

Udržitelná energetika

Antonín Šámal

Výskum vedomia vo vedách mysle – praktický úvodný kurz

Flávia Lujza Csiky