Hudba: od vedy po participatívny proces

Hudba. Súhrn rôznych frekvencií, spoločník sprevádzajúci nás každým dňom života. Sme ňou vo svojej podstate neustále obklopení a do istej miery ovplyvnení, no prečo je tu? A potrebujeme ju?

V prvej časti kurzu sa spolu vydáme na cestu spoznávania hudby. Pozrieme sa na miesto hudby v rôznych starovekých aj novovekých spoločnostiach, vysvetlíme si ako hudba zapadá do kultúrneho dedičstva, a pozrieme sa na benefity jej existencie pre každého z nás. Na tieto témy sa pozrieme so štipkou sociologického, kulturologického a psychologického rozsahu.

Pri hľadaní porozumenia pre akýkoľvek koncept je dôležité rozumieť jeho významu na teoretickej báze no aby sme si vedeli predstaviť, čo všetko nám práve tento koncept prináša je dôležité vyskúšať si ho v praxi. Čo to však znamená byť hudobníkom, tvoriť hudbu?

V druhej časti kurzu sa pozrieme na to ako napísať pesničku. V krátkosti prejdeme lyricizmus aj skladbu do takej miery, aby každý z nás mohol participovať pri kreatívnom procese a dokážeme si, že hudba je pre každého a patrí nám všetkým.

Laura Prachárová

Laura Prachárová vyštudovala bakalársky titul v hudbe na univerzite BIMM v Londýne v odbore Popular Music Performance (Vocals) & Songwriting. Hudbe sa venuje v podstate od narodenia a pevne verí, že už jej prvý novorodenecký plač ju predurčil stať sa speváčkou. So svojím hudobným vzdelaním začala hrou na gitare v 9 rokoch a odvtedy odohrala množstvo koncertov s nejednou kapelou. Momentálne figuruje v 3 kapelách na Londýnskej scéne: ako hlavná speváčka, gitaristka a hlavná skladateľka, speváčka a frontwoman. V Londýne sa v súčastnosti živí 1:1 podporou v rámci opatrovateľského ústavu pre ľudí s poruchami učenia, autizmom, demenciou a inými špeciálnymi potrebami. Laura sa počas svojho života venovala divadlu, kreatívnemu písaniu aj jazykom, čo obohatilo jej kreatívne vnímanie a schopnosti. Vo voľnom čase sa okrem hudby venuje plávaniu, jóge, boulderingu a čítaniu kníh

Turnus E