Ako naplánovať moderné mesto

Zamýšľaš sa niekedy, prečo bývaš tam, kde bývaš? Ako chodíš do školy: pešo, autom alebo verejnou dopravou? A teraz si predstav, že tvoje prostedie by vyzeralo presne tak, ako si ho vysnívaš. Ako by vyzeral tvoj bežný deň vtedy? Naše prostredie nás každodenne ovplyvňuje, poďme sa preto o ňom viac naučiť!

V tomto kurze sa pozrieme na krásu a komplexnosť urbanizmu a územného plánovania. Veda o mestách ma fascinuje kvôli svojej rôznorodosti: budeme sa zaoberať primárne sociálnymi témami, ale zanalyzujeme ich cez rôzne sklíčka, či už pôjde o psychológiu, politiku, či klimatickú krízu. Vieme sa pozrieť aj na individuála, a aj na spoločnosť a dilemy, ktoré z neho vychádzajú. Pozrieme sa na históriu miest, a ako sa potreby každej doby reflektovali na stavbách a prostredí. Pálčivou témou je aj rovnosť a práva ľudí v mestách a regulácie. Mňa osobne veľmi baví téma dopravy od cyklopruhov, diaľníc, ciest či električiek. Krása urbanizmu je aj v tom, že pri každej téme vieme argumentovať aj dátami, ale aj myšlienkami či pocitmi ľudí – musíme len nájsť balans.

Každý deň sa pozrieme na inú tému. Začneme vždy malinkým úvodom, a nasledovať budú diskusie a interaktívne aktivitky. Budeme aj kresliť a plánovať! Pozrieme sa na nasledujúce témy:
– Úvod: Československé mestá a dopady plánovania naprieč storočiami
– História miest od Ríma až po autá v amerických metropolách
– Dopravná infraštruktúra dnešnej doby
– Férovosť v mestách: kto má aké práva?
– Klimatická kríza: ako sa jej budeme musieť prispôsobiť?
– Záver: Ako vieš ty zmeniť svoje mesto? + modelované situácie

Kurz je určený pre všetky zvedavé Discoveráčky a Discoverákov! Žiadne predošlé vedomosti nie sú potrebné – budeme sa najmä spolu rozprávať. Či už ťa fascinuje tvoje každodenné prostredie, baví ťa hrať hry ako City Skylines, alebo ťa zaujíma staroveký Rím, každý si nájde na kurze to svoje!

Soňa Ondrejčáková

Soňa sa už tretí rok venuje územnému/mestskému plánovaniu a urbanizmu, a jej vášeň pre svoj odbor objavila práve na Discoveri 6 rokov dozadu. Študuje v holandskom meste Groningen, no štúdium si obohatila aj o výmenný pobyt v Spojených štátoch na University of Washington so zameranm na (krajinnú) architektúru a mestský dizajn. Praktické skúsenosti z odboru získava na stážach v Metropolitnom inštitúte Bratislavy. Je angažovaná v slovenskom verejnom živote, a rada by po škole pracovala práve vo verejnej správe. Na Discover sa teší najmä kvôli komunite a skvelým zážitkom, ktoré prežije už po piaty krát. Baví ju už niekoľko rokov event management, a teší sa, že svoje hobby vie pretaviť do takej super akcie, ako je Discover. Záleží jej na komunite okolo seba, a je veľmi proaktívna riešiť problémy, napríklad ako zástupca programu voči fakulte. Angažuje sa taktiež v otázke štúdia v zahraničí ako bývalá prezidentka a aktívna členka občianskeho združenie Unimak. Vo voľnom čase ju pravdepodobne nájdete škrabať sa po skalách, či už skutočných alebo umelých v lezeckej hale. Teší sa na akýkoľvek výlet do prírody, a rada sa učí novým technikám v náročnom teréne. Po bakalárovi si plánuje zobrať gap year a pracovať buď v Prahe alebo v Bratislave, či už v privátnom sekrore, alebo vo verejnej správe alebo samospráve.

Turnus E