Výskum vedomia vo vedách mysle – praktický úvodný kurz
Ako skúmať čo presne sa ženie hlavou niekoho (a či niečoho), aké pocity, vnemy a uvažovania? Prečo sa učené hlavy počas 20teho storočia o tom neraz pohádali, a čo nás to môže naučiť v pristupovaní k aktuálnym spoločenským otázkam ako je vývoj umelej inteligencie, xenofóbia, či liečba psychiatrických a neurologických porúch? Tento projektovo orientovaný kurz ťa uvedie do sveta kvalitatívneho a kvantitatívneho výskumu mysle. Budeme hovoriť nielen o tom, čo tieto sú, ktoré disciplíny kognitívnej vedy na ktorý najviac spoliehajú, a prečo je to vôbec potreba – vyskúšame si ich aj na vlastnej koži.
Na 2och teoretických stretnutiach sa podrobne oboznámime s tým, ako dnes neurovedy a experimentálna psychológia bežne riešia „problémy vedomia“ a prečo je dôležité, že nový výskumný smer nazývaný neurofenomenológia volí iný prístup. V 3och nasledujúcich hodinách zrealizujeme vlastný výskumný mikroprojekt. Poďme vedecky preskúmať svoje zážitky počas plnenia úloh v počítačovej minihre!
Asistovať nám budú podnety vytvorené vo vizuálnom programovacom softvéri Max MSP a jednoduché zariadenie na zber biomarkerov, ako je pulzný oxymeter. Naučíme sa triangulovať behaviorálne údaje s kvalitatívnymi prístupmi – dotazníkom a fenomenologickým interview. Na poslednom stretnutí spolu zhodnotíme prínos a limity použitých metód. Na aké otázky nám pomohli odpovedať a nakoľko sú naše poznatky spoľahlivé?
Tento kurz je pre teba ideálny, ak sa zaujímaš o kognitívne vedy a už si niečo počul/a/i aspoň o jednej z nich (experimentálna psychológia, psychiatria, behaviorálna biológia, neuroveda, filozofia mysle, vývoj umelej inteligencie atď.) Keď skončíme, budeš mať dôkladnejšiu predstavu o tom, aké metódy používajú a aké otázky vedia zodpovedať. To sa ti zíde nielen pri výbere budúceho štúdijného oboru, ale i lepšom porozumení spoločenským konceptom ako neurodiverzita alebo duševné zdravie.
Flávia Lujza Csiky
Turnus C
(Meta)fyzika prostoru a času
Matěj Krátký
Aplikovaná sociológia
Nina Fabšíková
Digitální design
Johana Šperlová
Dokumentárny film (prakticky aj teoreticky)
Ľuboš Perniš
EU a její sousedé
Vojtěch Hons
Jedy pohledem medicíny a historie
Theodora Voráčková
Ľudia a moc v politike
Jakub Dovčík
Migrace, hranice, Evropa
Veronika Dvorská
O AI prakticky
Václav Maixner
Postav si raketu!
Lukáš Málek
Právo v kontexte
Emil Hodál
Psychosociální intervence
Julie Kraupnerová
Tvořit architekturu
Martina Kesslová
Udržitelná energetika
Antonín Šámal
Výskum vedomia vo vedách mysle – praktický úvodný kurz
Flávia Lujza Csiky