Dokumentárny film a antropológia
Antropológia ako najkomplexnejšia veda o človeku, o ľudskom vývoji, kultúrach či spoločnosti, vznikla vo veľkej miere vďaka rozšíreniu dopravných a komunikačných spojení v priebehu 18. storočia. Vďaka technologickému pokroku už mnohí z raných výskumníkov používali pri štúdiu kultúr a spoločenstiev fotografiu na názornú ilustráciu neznámej problematiky. Ako sa cena filmu a kamier znižovala a prístup k nim zjednodušoval, čoraz viac antropológov začalo pri svojom výskume využívať dokumentárny a etnografický film. Tak vznikla aj úplne nová aplikovaná forma antropológie, vizuálna antropológia.
Všetky dobré a informatívne filmy či videá predovšetkým potrebujú mať dobrú myšlienku – a tento kurz vás naučí, ako skvelé námety a príbehy nájsť! Na týždeň sa ponoríme do sveta príbehov, budeme sa veľa pýtať a dozvedať o ľuďoch všeobecne, o ľuďoch v našom okolí na Discoveri aj mimo neho, či o sebe samotných. V priebehu kurzu sa naučíme, ako nenachať veci len pri nápade a rozprávaní, ale ako zámerne hľadať a ďalej rozvíjať príbehy, hodnotiť ich realizovateľnosť z hľadiska mediálnej produkcie či získavať prístup k zaujímavým ľuďom/informátorom. Na kurze si nielen povieme o rôznych metódach výskumu a plánovaní produkcie videa, ale aj si to prakticky vyskúšame.
Na 1. a časti 2. hodiny budeme spolu veľa diskutovať o tom, čo je spoločenskovedný výskum a akú rolu zohráva konkrétne antropológia – zamyslíme sa, ako vieme skúmať životy ľudí okolo nás a tlmočiť naše zistenia širokej verejnosti. Odkiaľ vieme získať zaujímavé námety a príbehy? Aké vlastnosti má mať nápad, aby bol vhodný nielen pre klasický antropologický výskum, ale aj na filmové spracovanie? Prečo je teda napríklad aj obyčajná cesta do školy kontroverznou a emočne nabitou témou?
Na 2. až po 5. hodine budeme v menších skupinkách tvoriť vlastné filmové mini-projekty, ktoré vybudujeme úplne od základov. Najprv si odskúšame našu metodológiu na sérií menších cvičení a následne len s ľuďmi a zdrojmi, ktoré nám poskytne naša krásna celoturnusová bublina, nájdeme zaujímavé námety či celé príbehy na spracovanie do krátkeho filmu. Po tom, čo si každá skupinka zvolí svoj unikátny nápad, všetci členovia sa na niekoľko dní na kurze aj mimo neho vžijú do role všímavých antropológov a dokumentárnych tvorcov, teda režisérov, výskumníkov, kameramanov a editorov v jednom.
Na 6. hodine si vzájomne odprezentujeme napínavý priebeh produkcie týchto skupinových projektov aj s krátkymi filmovými ukážkami. Na záver budeme reflektovať, ako sa nám v skupinkách celkovo pracovalo, čo sa nám pri plánovaní a filmovaní podarilo a čo nám až tak nevyšlo. Výstupom kurzu bude poznanie, ako vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas celého týždňa vieme aplikovať nielen v podobných projektoch, ale aj v bežnom živote a robiť tak svojou troškou svet okolo seba informovanejším a toleratnejším. A ako úplnú čerešničku na torte, ak budú účastníci a účastníčky kurzu súhlasiť, zrealizujeme počas posledného večera malý filmový festival pre celý turnus.
Ak aj nemáš predošlé skúsenosti s prácou s kamerou či tvorbou videí, nezúfaj! Na kurze sa všetko potrebné naučíme a na naše malé natáčanie nám úplne postačia mobily. Kurz je určený pre úplne všetkých, ktorí radi tvoria a rozmýšľajú o ľuďoch a o svete okolo seba.

Patrícia Barbora Šebíková
Turnus B
Ako trénovať debatu
Stanislav Jozef Krištofík
Data Science
Martin Bucháček
Debatovanie
Stanislav Jozef Krištofík
Dokumentárny film a antropológia
Patrícia Barbora Šebíková
Genderová ekonomie
Linda Kunertová
Imunológia
Nicole Kocúrová
Informatika – O co jde a jak sám začít
Vojta Crha
Ľudia a moc v politike
Jakub Dovčík
Matematika: relácie a zobrazenia
Tinka Kalašová
Medzinárodné zločiny a ich právo
Lenka Božiková
Politická filozofie
Kateřina Cohnová
Praktická první pomoc
Theodora Voráčková
Praktický kurz biomedicinského inženýrství
Jakub Zálešák
Psychologie člověka
Marie Polášková
Salsa
Nicole Kocúrová
Školství a vzdělávání v mezioborovém pojetí
Štěpán Kment
Vojna a právo
Michal Neusch
Ženy, zdraví a ženská práva
Zuzi Hellerová