(Pop)kulturálne štúdiá

Čo odhaľuje Barbie o feminizme a sexualite? Čo ukazujú videohry o vzťahu človeka k prírode? Ako Marvelovky ovplyvňujú naše zmýšľanie o demokracii? A ako súvisia detské rozprávky a spoločenské nerovnosti?

Tieto a podobné otázky si kladú kulturálne štúdiá. Táto pomerne mladá a dynamická disciplína skúma všetky formy súčasnej popkultúry a jej vplyv na spoločnosť. Obracia sa pri tom na nové teórie o identite, pýta sa odvážne politické otázky a odhaľuje skryté predpoklady v popkultúre.

Na kurze si spoločne posvietime na memká, filmy, TikToky, videoklipy a iné formy popkultúry, ktoré budú práve hýbať svetom alebo ho ikonicky ovplyvnili za posledné roky. Preskúmame dané médium, predstavíme si teóriu, ktorá nám pomôže ho zaujímavo uchopiť, a budeme diskutovať o spoločenských otázkach v tomto médiu.

Preskúmame napríklad tieto témy:
– Čo to je kultúra a popkultúra?
– Vieme určiť zámer autorky*a pri tvorbe umeleckého diela? A záleží na ňom vôbec?
– Feminizmus, rasizmus, spoločenské nerovnosti
– Vzťah človeka k prírode a životnému prostrediu

Kurz je pre teba, ak ťa baví pozerať seriály či filmy a udržiavať si prehľad o tom, akou kultúrou práve spoločnosť žije. Nepotrebuješ žiadne predošlé vedomosti, stačí zvedavosť a najlepšie aj základná znalosť angličtiny. Spoločne sa naučíme, ako sa kriticky rozprávať a pozerať na popkultúru, s ktorou sa každodenne stretávame.

Jasna Cifrová

Jasna rada vedie diskusie o popkultúre a predstavuje si spravodlivejší svet. Po vyštudovaní literatúry a kultúrnych štúdií na University of Amsterdam sa presťahovala do Brna, kde sa venuje magisterskému štúdiu environmentalistiky. Baví ju hľadať sa a nemusieť sa nájsť, a tak si vyskúšala rok štúdia kreatívneho písania a divadla v Abu Dhabi, prácu vychovávateľky na internáte, vedenie modelových politických konferencií, či animátorstvo na letných táboroch. Najviac ju teraz napĺňa byť súčasťou kolektívov bojujúcich za klimatickú spravodlivosť a lepší svet, v ktorých organizovala univerzitné stávky v Holandsku aj Čechách. Voľný čas rada trávi sledovaním slnečných lúčov v stromoch, čítaním kníh od Ursuly le Guin a v čajovni s kámošstvom.