Často kladené otázky​

VŠEOBECNÉ

Tematický turnus sa od bežných turnusov líši tým, že sa všetkými aktivitami, od klasických kurzov po tímový čas a zábavu, vinie jedna téma. Program turnusu nabáda študentov a študentky k väčšej iniciatíve a sebarealizácii cez nové aktivity a projekty. Turnus je vhodný ako pre nováčikov, tak aj pre discoveráckych veteránov a veteránky, ktorí si chcú skúsiť niečo nové. Témou roku 2021 je „život a svet po roku 2020“. Turnus prebieha v češtine a slovenčine. Prihlásiť sa naň môžete klasickou prihláškou.

Deň začína raňajkami. Pred nimi je možné dobrovoľne sa zúčastniť športových aktivít (beh, joga, rozcvička, meditácie). Dopoludnie je venované kurzom. Každý účastník alebo účastníčka si vyberie dva kurzy, ktorých sa zúčastňuje celý týždeň. Po kurzoch nasleduje obed a prestávka s voľnočasovými aktivitami podľa vlastného výberu, ako napríklad šport a kreatívna činnosť. Poobede a večer sa konajú rôzne aktivity, ako napríklad tímové hry či výlety. Po väčšinu dní sa tiež konajú jednorázové workshopy. Môžeš si vybrať zo širokého spektra témy, ktoré ťa zaujímajú, či objaviť nové témy, ktoré chceš spoznať.

V prípade vegetariánskej (aj vegánskej), bezlepkovej a bezlaktózovej diéty vie zariadenie chystať aj jedlá, ktoré neobsahujú dané suroviny. V prípade iných obmedzení v stravovaní budeme komunikovať so zariadením a snažiť sa vyhovieť vašim požiadavkám.

Je veľmi dôležité, aby si sa zúčastnil/a na celom podujatí, keďže máme časovo náročný program. Z tohto dôvodu bohužiaľ nemôžeme tolerovať neskoré príchody a skoré odchody.

Letná akadémia Discover je organizovaná pod záštitou Slovenskej debatní asociacie, ktorá nesie zodpovednosť za prípadné materiálne škody. Účastníčky a účastníci pred začiatkom podujatia čestne prehlasujú, že sa budú riadiť pokynmi organizačného tímu Discover, internými predpismi SDA a zákonmi Českej či Slovenskej republiky. Za každý turnus sú zároveň zodpovední koordinátori a koordinátorky jednotlivých turnusov, ktorí sa starajú o bezproblémový priebeh akcie. Na každom z turnusov je prítomný aj zdravotník alebo zdravotníčka so vzdelaním z oblasti medicíny a zároveň absolvovaným zdravotníckym kurzom pre podujatia, a tiež kvalifikovaný terapeut alebo terapeutka. 

Žiadna situácia nemôže uhasiť vnútorný oheň Discoveru. Pandémiu berieme veľmi vážne, pravidelne monitorujeme ako vládne opatrenia v Česku a na Slovensku, tak aj samotný epidemiologický vývoj v týchto krajinách a vyhodnocujeme ich dopady na Letnú akadémiu Discover. Pevne dúfame a aktívne pracujeme na tom, aby Discover mohol prebehnúť bezpečne a zodpovedne a v maximálnej možnej miere bolo zachované to, čo robí Disvover Discoverom.

Nádej nás teda neopúšťa. Nechávame preto prihlášky stále otvorené a pokračujeme v plánovaní. Sme si ale vedomí rizika a neistoty, ktorá padá na letné akcie. Preto sme sa rozhodli, že ak bude Discover zručený z nariadenia vlády či rozhodnutia organizačného tímu, vrátime všetkým študentom a študentkám plnú výšku poplatku. Neváhaj teda poslať svoju prihlášku, nie je čo stratiť!

Zdravie a bezpečia našich študentov a študentiek spolu s organizačným tímom je našou najväčšou prioritou. Ak sa letné akcie budú môcť uskutočniť, zabezpečíme, aby Discover prebehol zodpovedne a bezpečne. Všetkým prijatým študentom a študentkám dodáme s predstihom pred turnusmi potrebné informácie ohľadom prípadného testovania a ďalších pandemických opatrení.

Už v roku 2020 sme úspešne zorganizovali tri turnusy v pandemických podmienkach. Na všetkých turnusoch nastavujeme sprísnené hygienické podmienky. Všetky učebne sa dezinfikujú medzi každým kurzom a všetkým účastníkom a účastníčkam sa pravidelne meria teplota. Na všetkých turnusoch je prítomný zdravotník alebo zdravotníčka, ktorí dopredu a priebežne komunikujú s krajskými hygienickými pobočkami. Vo všetkých areáloch bude k dispozícii izolačná miestnosť a dostatok dezinfekčných a ochranných pomôcok. Účastníkov a účastníčky samozrejme žiadame, aby si so sebou priniesli dostatočné množstvo vlastných respirátorov a dezinfekcií na celý pobyt.

Napíš nám na discover@discover.sk s popisom tvojho problému či otázky a my ti pomôžeme.

Študenti

Discover je pre všetkých stredoškolákov a stredoškoláčky (minimálne 15 rokov a maximálne leto po maturite), ktorí sa zaujímajú o svet okolo nich a chcú porozumieť, ako funguje. Nezáleží na tom, na akú školu chodíš, ani na tvojich známkach. Hoci niektoré lektorky a lektori študovali v zahraničí, Discover je otvorený všetkým, bez ohľadu na to, kde alebo čo chcú  študovať. A pokiaľ ešte nevieš, čo chceš v živote robiť, kurzy a lektori ti môžu priblížiť život vysokoškoláka daného odboru a s rozhodovaním ti pomôžu! Čo sa týka angličtiny, po anglicky je potrebné vedieť iba vtedy, keď sa hlásiš na medzinárodný turnus. Inak stačí vedieť po česky či slovensky.

Ak už máš strednú školu za sebou, môžeš sa zapojiť ako lektor/ka či organizátor/ka.

V prípade, že máš pochybnosti o tom, či prišla tvoja prihláška, bol znížený poplatok alebo či prišla tvoja platba, prihlás sa do login portálu s tvojimi prihlasovacími údajmi. V login portáli nájdeš všetky informácie o prihláške, znížení poplatku aj stave platby. V prípade zabudnutia hesla nám napíš na discover@discover.sk a my ti vygenerujeme nové heslo. Stačí nám napísať, na aký turnus sa hlásiš, v akom stave je tvoja prihláška a v prípade, že si použil/a pri registrácii viac e-mailov, na ktorý e-mail chceš mať nové heslo zaslané.

V prihláške uvádzaš dva preferenčné turnusy. O stave tvojej prihlášky a o tom, na akom turnuse (prípadne na waiting liste) sa nachádzaš, ťa budeme informovať emailom (poväčšine v polovici ďalšieho mesiaca). Tieto informácie tiež zistíš v prihlasovacom portále. Ak si prijatý alebo prijatá na svoj primárny turnus, alebo si na jeho waiting liste, môžeš sa rozhodnúť prejsť na sekundárny turnus. Zmena z druhého turnusu na prvý ani voľba úplne nového turnusu nie je možná.

Celý poplatok za Letnú akadémiu Discover je 240€. V ňom je zahrnuté:

  • Ubytovanie
  • Strava (5x/deň)
  • Materiálne zabezpečenie na kurzy a workshopy
  • Uvítací balíček

Prípadné poistenie si môžeš zariadiť individuálne, mimo našej organizácie.

 

Pre Discover je podstatná otvorenosť všetkým mladým ľuďom bez ohľadu na ich sociálne zázemie. Prezri si možnosti štipendií.

Napíš nám na discover@discover.sk s popisom tvojho problému či otázk

Čiastočne áno. Všetkým prihláseným umožňujeme v prihláške anonymne požiadať o zníženie poplatku za účasť na Discoveri na základe finančnej situácie rodiny. Túto žiadosť pri každom študentovi a študentke zvažujeme nezávisle od prihlášky. Iba zriedka odpustíme úplne celý poplatok, no sme ochotní ho v odôvodnených prípadoch výrazne znížiť.

Pozri sa na možnosti štipendií

Situácia okolo pandémie koronavírusu: ak bude Discover zrušený z nariadenia vlády či rozhodnutia organizačného tímu, vrátime všetkým študentom a študentkám plnú výšku poplatku nezávisle na tom, kedy dôjde k zrušeniu. Pokiaľ sa študent či študentka odhlási z Letnej akadémie z vlastného rozhodnutia, platí štandardný storno poplatok. 

Účastnícky poplatok vraciame podľa termínu odhlásenia:

  • Do 31. mája 75%
  • Do 30. júna 50%
  • 2 dni pred začiatkom turnusu 25% z jeho sumy

Discover je nielen o spoznávaní nových vecí, no taktiež o spoznávaní nových ľudí. Preto ubytovanie rozdeľujeme tak, aby si nebýval/a s tvojimi kamarátmi a mala možnosť spoznať nových ľudí. No neboj sa toho, že by si na Discoveri nemal/a dostatok priestoru s nimi tráviť čas.

Lektori

Lektorom a lektorkou sa môže stať ktokoľvek, kto má ukončený tretí ročník vysokej školy. Discover je otvorený všetkým, či už študovali v Česku, na Slovensku alebo v zahraničí. Stačí, aby si bol/a zapálený/á pre svoj odbor a chcel/a svoju vášeň ďalej zdieľať. V tomto prípade je jedno, či máš titul z Hornej Dolnej alebo z Harvardu.

Čistého času sú to určite desiatky hodín, kedy je potrebné si rozmyslieť koncepciu kurzu, plán hodín a jednotlivé aktivity. Dôrazne odporúčame nenechávať prípravu kurzu na poslednú chvíľu. Priamo na Letnej akadémii nie je dostatok času (a často ani internetového pripojenia) na dotváranie kurzov. Je to ale iba na tebe, či budeš kurz pripravovať intenzívne v priebehu pár týždňov alebo priebežne v rámci celého roka.

Natoľko, aby sa naň prihlásili študenti :). Študenti si kurzy vyberajú sami a pokiaľ sa nikto neprihlási, kurz nemôže prebiehať. Je už ale na tebe, či chceš učiť kurz úzko zameraný pre pár nadšencov, alebo široko zameraný pre viac študentov a študentiek.

Áno! Tvorba kurzu je čisto na tebe – stačí rôzne témy zaujímavo prepojiť.

Tak dobrá, aby si sa na turnuse a všetkých aktivitách cítil/a dobre. V angličtine neprebiehajú iba kurzy, ale celý program vrátane diskusií pri jedle. Medzinárodný turnus je skrátka anglický od začiatku až do konca.

Pokiaľ sa na anglický turnus necítiš, určite si vyberieš z ostatných turnusov v češtine a slovenčine.

Discover je neziskový projekt, organizovaný nadšenými dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami. Za prácu pre Discover si neberieme inú odmenu, ako energiu, ktorú nám študenti a študentky dodávajú. Samozrejme je tvoja cesta (do určitej výšky), ubytovanie a jedlo po celú dobu turnusu hradená Discoverom.

Áno. Je hneď niekoľko spôsobov, ako sa zapojiť do zdieľania svojho nadšenia. V priebehu poobedia sa konajú individuálne workshopy, ktoré môže zrealizovať lektorský, ale aj organizačný tím. Taktiež stále radi uvidíme externých hostí, hoci len na jedno poobedie – napíšte nám

Snažíme sa maximálne vyjsť v ústrety preferenciám, ktoré lektori/ky a organizátori/ky uvádzajú v prihláške. Pravdaže, nie vždy to je možné. Priraďovanie lektorov na turnusy je zložitý proces. Snažíme sa o vyvážené zastúpenie odborov a skúseností. Preto nemôžeme zaručiť, že sa dostaneš na svoju prvú voľbu.

Samozrejme! Discover začínal pred jedenástimi rokmi a jeho prví lektori sa pochopiteľne ako študenti nikdy nezúčastnili. Až posledné roky sa nám stáva, že spokojní študenti sa vracajú ako lektori. My to berieme ako známku toho, že svoju prácu robíme dobre <3