fbpx

Časté otázky

Ako vyzerá deň na Discoveri?

Deň začína raňajkami. Pred nimi je možné zúčastniť sa športových aktivít (beh, joga, rozcvička) Dopoludnia prebiehajú kurzy, ktoré si zvolíte podľa svojich preferencií. Po kurzoch nasleduje obed a prestávka s voľnočasovými aktivitami podľa vlastného výberu. Deň pokračuje workshopmi, ktoré vedú lektori a lektorky, organizátori a organizátorky, alebo aj externí hostia. Po nich nasleduje tímový workshop, zameraný na aktuálne témy rezonujúce v spoločnosti. V závere dňa, po večeri a príležitostných krátkych kariérnych workshopoch nasledujú rôzne tímové aktivity (Pevnosť Podskalie, Discover má talent) a večerný voľný čas.

Musím mať samé jednotky, ak sa chcem zúčastniť Discoveru?

Určite nie, dokonca sa na známky ani nepýtame. Ak ťa zaujíma svet okolo teba a chceš ho objavovať v spoločnosti podobne uvažujúcich ľudí, máme o teba záujem.

Musím chodiť na výberové gymnázium, ak sa chcem zúčastniť?

Nie a ani nemusíš chodiť na gymnázium. Pre nás je dôležité, či si aktívny alebo aktívna, čo ťa zaujíma alebo aké máš ambície.

„Discover“ je anglicky a veľa lektorov a lektoriek študovalo, resp. študuje v zahraničí. Musím vedieť dobre po anglicky, ak sa chcem zúčastniť?

Nie, všetky lektorky a lektori hovoria česky alebo slovensky a angličtina vôbec nie je potrebná. Angličtinu by si potreboval alebo potrebovala iba v prípade, že sa prihlásiš na medzinárodný turnus (nájdeš ho tak, že klikneš na anglickú vlajku v pravom hornom rohu stránky).

Je Discover len pre tých, ktorí chcú študovať v zahraničí?

Vôbec nie, aj keď ti môžeme pomôcť rozhodnúť sa v tom, čo a kam ísť študovať. Sme rovnako otvorení tým, ktorí chcú zostať doma a tým, ktorí chcú skúsiť štúdium alebo život v zahraničí.

Môžem sa prihlásiť, aj keď vôbec neviem, čo chcem študovať alebo čo chcem v živote dosiahnuť?

To je úplne v poriadku, práve na to je tu Discover! Discover ti dá jedinečnú príležitosť vyskúšať si tvoje obľúbené predmety pod taktovkou ľudí zapálených pre ten ktorý predmet. Workshopy ti zase ukážu množstvo akademických a spoločenských oblastí, ktorým by si sa mohol alebo mohla v budúcnosti venovať. Dôležitá je zvedavosť a túžba rozvíjať sa a spoznávať nové veci.

Z mojej školy ste už niekoho prijali. Mám šancu sa dostať na Discover aj ja?

Áno. Účasť nie je nijako obmedzená počtom študentov a študentiek na školu, môže sa vás teda prihlásiť pokojne aj viac z jednej triedy.

Účastnícky poplatok je pre mňa príliš vysoký. Mohli by ste mi ho odpustiť?

Čiastočne áno. Všetkým prihláseným umožňujeme v prihláške anonymne požiadať o zníženie poplatku za účasť na Discoveri na základe finančnej situácie rodiny. Tieto žiadosti u každého študenta a študentky zvažujeme nezávisle na zvyšku prihlášky. Zriedka odpúšťame úplne celý poplatok, ale sme ochotní ho v odôvodnených prípadoch výrazne znížiť.

Ako vyzerá ubytovanie v zariadení PODSKALIE?

Rekreačné zariadenie Podskalie ponúka ubytovanie v 4 komplexoch (Javorina, Javorník, Okále, Bungalovy) s dvoj- až šesťlôžkovými izbami. Každý komplex má svoje sociálne zariadenia (WC, sprchový kút). Budovy sú rekonštruované a vybavené novým nábytkom.

Stravovanie (5x/deň) je zabezpečené v centrálnej budove s jedálňou, spoločenskou miestnosťou a barom.

V areáli sú k dispozícií aj dve asfaltové ihriská, trávnaté ihrisko, badmintonové ihrisko, ihrisko na plážový volejbal, vonkajší bazén a stôl na stolný tenis.

Viac informácií o rekreačnom zariadení nájdete na stránke www.podskalie.sk.

Som vegetarián alebo vegetariánka / mám špeciálnu diétu. Čo s tým?

V prípade vegetariánskej, bezlepkovej a bezlaktózovej diéty vie zariadenie chystať aj jedlá, ktoré neobsahujú dané suroviny. V prípade iných obmedzení v stravovaní budeme komunikovať so zariadením a snažiť sa vyhovieť vašim požiadavkám.

Môžem prísť neskôr alebo odísť neskôr?

Je veľmi dôležité, aby ste sa zúčastnili na celom podujatí, keďže máme časovo náročný program. Z tohto dôvodu bohužiaľ nemôžeme tolerovať neskoré príchody a skoré odchody.

Dokedy sa môžem prihlásiť?

Prihlásiť sa na Discover je možné do 30. apríla. Svoje výsledky si budete môcť následne pozrieť v Login portáli cez svoje prihlasovacie údaje. Eseje sa snažíme ohodnotiť vždy do 2 týždňov od uzavretia kola.

Ako, kedy a kam sa mám dopraviť do Podskalia?

AK IDETE VLAKOM

Najjednoduchšie bude cestovať z Považskej Bystrice, kde stoja aj vlaky z Česka (ktoré idú cez Horní Lideč) alebo sa do nej dá dostať zo Žiliny. Tam nastúpite na autobusovej alebo železničnej stanici na autobus smerom do Pružiny a vystúpite na zastávke Ďurďové – rázcestie. Ďalej môžete ísť buď peši 2 km až k odbočke vľavo do strediska, alebo počkať na autobus, ktorý vás dovezie na zastávku Ďurďové – mládežnícky tábor. Môžete ísť autobusom aj z Púchova, odkiaľ niektoré autobusy chodia aj priamo na zastávku Ďurďové – mládežnícky tábor. Odporúčame si spoje vyhľadať na www.cp.sk.

AK IDETE AUTOM

Dôležité je, aby ste namiesto smeru na Podskalie šli na Ďurďové. Ak pôjdete cestou z Dolného Lieskova, neodbočujte v Tŕstí doľava na Podskalie. Miesto toho pokračujte ešte asi kilometer rovno smerom na Pružinu, a tesne pred Pružinou pri zástavke SAD odbočte doľava na Ďurďové. Po 2 km, ešte pred Ďurďovým, je odbočka doľava do rekreačného zariadenia. Toto je cesta z diaľnice, exit Beluša. Takto vyzerá odbočka, na ktorej sa ide doľava.

Môžem bývať s kamarátom alebo kamarátkou na izbe?

Discover je nielen o spoznávaní nových vecí, ale aj o spoznávaní nových ľudí, preto sa snažíme rozdeliť vás tak, aby ste nebývali so svojimi kamarátmi a kamarátkami zo školy. Ale nebojte sa, na Discoveri budete mať dosť priestoru byť aj s nimi. Ubytovacie jednotky sú rozdelené podľa pohlavia.

Prišla moja prihláška? Bol mi znížený poplatok? Prišla moja platba?

V prípade, že máte pochybnosti o tom, či prišla vaša prihláška, bol znížený poplatok alebo či prišla vaša platba, prihláste sa do login portálu s vašim prihlasovacím menom a heslom. V login portáli nájdete všetky informácie o prihláške, znížení poplatku aj stave platby.

Čo je zahrnuté v poplatku?

Plná suma Letnej akadémie Discover predstavuje 240€. V nej sú zahrnuté:

  • Ubytovanie
  • Strava (5x/deň)
  • Materiálne zabezpečenie na kurzy a workshopy
  • Uvítací balíček

Prípadné poistenie si účastník alebo účastníčka vybavuje individuálne mimo našej organizácie.

Kto zodpovedá za účastníčky a účastníkov?

Letná akadémia Discover je organizovaná Slovenskou debatnou asociáciou, ktorá nesie zodpovednosť za prípadné materiálne škody. Účastníčky a účastníci pred začiatkom podujatia čestne prehlasujú, že sa budú riadiť pokynmi organizačného tímu Discover, internými predpismi SDA a zákonmi Slovenskej republiky. Za každý turnus sú zároveň zodpovední koordinátori a koordinátorky jednotlivých turnusov, ktorí sa starajú o bezproblémový priebeh akcie. Na každom z turnusov je prítomný aj zdravotník alebo zdravotníčka so vzdelaním z oblasti medicíny a zároveň absolvovaným zdravotníckym kurzom pre podujatia.

Neviem na ktorý turnus som sa prihlásila/prihlásil. Chcem zmeniť turnus. Chcem zmeniť kurzové preferencie.

Stačí sa prihlásiť cez svoje prihlasovacie meno a heslo do login portálu, kde si do 30.5 budete môcť skontrolovať správny turnus. Tiež môžete zmeniť svoje preferencie kurzov i turnus. Toto stačí v prípade zmien medzi československými turnusy alebo z medzinárodného na československý. V prípade výmeny československého na medzinárodné je potreba preložiť esej do angličtiny, aby mohla byť posúdená úroveň vašej angličtiny, a zároveň nahlásiť zmenu na discover@discover.sk.

Zabudol/zabudla som heslo.

Napíš nám na discover@discover.sk a vygenerujeme ti nové heslo. Stačí nám napísať, na aký turnus sa hlásiš, v akom stave je tvoja prihláška a v prípade, že si použila alebo použil pri registrácii viacero emailov, aj email, na ktorý chceš nové heslo zaslať.

Mám iný problém/otázku, na koho sa môžem obrátiť?

Napíš nám na discover@discover.sk s popisom tvojho problému, resp. otázky a my sa ti posnažíme čo najlepšie pomôcť.