fbpx

Prihláška

Informácie ohľadom koronavírusu: S ohľadom na situáciu okolo koronavírusu sme v roku 2020 obmedzili účasť medzinárodných študentov a študentiek, lektorov a lektoriek i organizačného tímu. Organizujeme teda dva české a jeden slovenský turnus. Viac informácií a úplne stanoviská TU.

Informácie o medzinárodnom turnuse nájdete v anglickej verzii tejto stránky. Aby bol medzinárodný turnus skutočne medzinárodný, počet miest pre českých a slovenských uchádzačov a uchádzačky býva veľmi obmedzený. Ak nie ste prijatí na medzinárodný turnus, nezúfajte, môžete bežne v nasledujúcom mesiaci poslať prihlášku na československý turnus (v jednom okamihu môžeš mať odoslanú prihlášku len na jeden turnus).

Prihlášku môžeš začať na stránke Registrácia. Predtým si prosím, prečítaj nasledovné informácie

Základné podmienky

Prihlásiť sa môžeš ak si:

– študentkou alebo študentom akejkoľvek českej, slovenskej, ale aj zahraničnej strednej školy s rokom maturity od 2020 do 2023 (2024 pre bilingválne gymnáziá)

Prečo hľadáme práve teba

Máš:

– hlbší záujem o témy, ktorým sa venujú naše kurzy,
– vôľu venovať čas príprave pred letnou akadémiou
– schopnosť prejaviť vlastný názor a ochotu počúvať názory ostatných.

O úspechu prihlášky nerozhodujú:

– známky v škole,
– či si sa už zúčastnil/a letnej akadémie v minulosti,
– či si môžeš dovoliť zaplatiť plnú sumu účastníckeho poplatku,
– či prihlášku vyplníš v češtine alebo slovenčine.

Priebeh výberu

Účastníkov a účastníčky vyberáme na základe jednej argumentačnej (pros & cons) eseje. Pri hodnotení sledujeme splnenie nasledovných kritérií:

 • Definícia
 • Argument, ktorý obháji tvrdenie vyplývajúce z otázky
 • Argument, ktorý poprie tvrdenie vyplývajúce z otázky
 • Vlastný názor

Ak účastníčka, či účastník splní všetky štyri kritériá, je prijatá/ prijatý na Letnú akadémiu Discover. V prípade veľkého množstva esejí, ktoré splnia tieto podmienky, rozhoduje čas odoslania prihlášky.

Prihlášky prijímame v niekoľkých kolách od spustenia prihlasovania v januári až pokým nenaplníme kapacitu. Čím skôr sa prihlásiš, tým väčšiu šancu na prijatie budeš mať. 

Do dvoch týždňov od uzavretia každého prihlasovacieho kola zhodnotíme všetky prihlášky, ktoré sme v predchádzajúcom mesiaci dostali.

Následne Ti pošleme email o prijatí alebo umiestnení na čakaciu listinu. Ak je Tvoja esej zaradená na čakaciu listinu, môžeš svoju prihlášku prepracovať a prihlásiť sa znova.

Kapacita

9.8 – 16.8.2020 (Sv. Jan, ČR) 80 
16.8 – 23.8.2020 (Křižanov, ČR) 65
16.8 – 23.8.2020 (Podskalie, SK) 65

Poplatok

Letná akadémia Discover je síce nezisková aktivita, ale aj tak niečo stojí. Okrem Tvojho ubytovania, stravy a pomôcok potrebujeme zaplatiť aj propagáciu, administratívu a náklady organizačného tímu, vrátane ich prípravy a cesty. Nikto z organizátoriek a  organizátorov ale nedostáva honorár. Keď sme vydelili všetky tieto náklady očakávaným počtom účastníčok a účastníkov, dostali sme sa k sume 240 eur.

Môžeš si vybrať z troch možností:

 1. CHCEM A MÔŽEM ZAPLATIŤ PLNÚ SUMU (240 €). 240 eur pokrýva Tvoje ubytovanie, stravu aj ďalšie náklady za celý týždeň a jeho prípravu. Nič viac a nič menej.
 2. MÔŽEM PRISPIEŤ VIAC, PRETOŽE TO POMÔŽE (270 € a viac). Ak máš tú možnosť, aj pár eur najviac pomôže Discoveru posunúť sa vpred! Až stovka dobrovoľníkov každý rok usilovne pracuje na zvýšení kvality Discoveru a tiež na príprave štyroch turnusov plných perfektných kurzov a programu. Prostriedky navyše použijeme nielen na realizáciu nových kurzov a programu, ale hlavne na to, aby viacerí študenti mohli zažiť Discover. Až 20% všetkých skvelých študentov môže na Discover prísť iba vďaka štipendijnému fondu. Bez podpory tých, ktorí majú možnosť prispieť viac, by sme túto možnosť nemohli poskytovať. Aj ty nám môžeš pomôcť tým, že v prihláške môžeš vybrať presnú sumu, koľko môžeš prispieť. Každé euro naviac nám pomôže!
 3. NEMÔŽEM SI DOVOLIŤ PLNÚ SUMU (170 € a menej). Chceme, aby bol Discover čo najrozmanitejší a veríme, že prístup k vzdelávaniu nemá byť určený hrúbkou peňaženky. Na stránke s esejami nám prosím otvorene opíš Tvoju situáciu, a my sa budeme snažiť vyjsť Ti v ústrety. Všetko, čo napíšeš, ostane úplne dôverné. Každý rok máme desiatky účastníkov a účastníčok, ktorí by si Discover bez zníženia poplatku nemohli dovoliť.

Nenechaj sa odradiť od podania prihlášky, ak sa obávaš, že nevieš zaplatiť ani jeden z možných poplatkov. Prihláška je zadarmo, a máme vyčlenené prostriedky na zníženie poplatku v odôvodnených prípadoch. Stačí, ak nám pravdivo opíšeš svoju finančnú situáciu. Uvedomujeme si, že ide o citlivé údaje, ale na to, aby sme vedeli Tvoju žiadosť vyhodnotiť čo najlepšie prosíme, aby si uviedol resp. uviedla povolania svojich rodičov (neuvádzaj ich príjmy), prípadne rodinnú situáciu (napr. počet súrodencov, starostlivosť o starého rodiča,…), či neočakávané výdavky, ktoré sa vyskytli (alebo vyskytnú) v poslednej (najbližšej) dobe. Môžeš nám dôverovať, že tieto informácie nebudeme šíriť.

Úspešné uchádzačky a uchádzačov vyzveme, aby uhradili poplatok na účet Slovenskej debatnej asociácie, detaily nájdeš v sekcii Pre prijatých. Kto do stanoveného termínu poplatok neuhradí, prípadne sa nedohodneme na odklade, uvoľňuje svoje miesto na letnej akadémii.

Vyplnenie prihlášky

Na prihlásenie použi formulár v odkaze nižšie. Svoju pozornosť sústreď na argumentačnú esej. Pri jej písaní odporúčame dodržať nasledovné kritériá:

 • Definícia
 • Argument, ktorý obháji tvrdenie vyplývajúce z otázky
 • Argument, ktorý poprie tvrdenie vyplývajúce z otázky
 • Vlastný názor

Rozsah eseje je 200- 400 slov.

Na výber máš 4 témy z rôznych oblastí.

 1. Prioritou vedeckého výskumu by malo byť predlžovanie života, aby sa ľudstvo dožívalo vyššieho veku.
 2. Každý štát by mal zriadiť špeciálny policajný útvar na kontrolu internetových diskusií.
 3. Moderné umenie nie je umenie.
 4. Výberové či talentové školy by mali byť zakázané.

Chceme zdôrazniť, že žiadna otázka nemá správnu odpoveď a cesta je v tomto prípade oveľa dôležitejšia ako cieľ. Na základe Tvojich odpovedí by sme Ťa chceli čo najlepšie spoznať.

Držíme palce!

Prihlásiť sa môžeš na stránke Registrácia.

Prihlasovanie

Tento rok máme štyri deadliny:

 • Pre EarlyBirds: od 20.1. do 31.1.2020 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.2.)
 • Pre Strategists: od 1.2. do 29.2. 2020 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.3.)
 • Ms./Mr. Chill: od 1.3. do 31.3.2020 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.4.)
 • Pre Procrastinators: od 1.4. do 30.4.2020 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.5.)
 • KORONASPECIAL: od 1.6 do 30.6.2020 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.7)