fbpx

Prihláška

Přihlášky a data turnusů pro ročník 2020 zatím nebyla zveřejněna. Tady ale můžete zaregistrovat svůj předběžný zájem:

Informace z ročníku 2019

Tento rok opäť organizujeme dva česko-slovenské a jeden medzinárodný turnus. Informácie o prihláškach na medzinárodný turnus nájdeš na anglickej verzii tejto stránky. Aby bol medzinárodný turnus skutočne medzinárodný, počet miest pre českých a slovenských uchádzačov a uchádzačky je veľmi obmedzený. Ak ale nebudeš prijatá alebo prijatý na turnus medzinárodný, môžeš v nasledujúcom mesiaci poslať prihlášku na československé turnusy (v jednom okamihu môžeš mať odoslanú prihlášku iba na jeden turnus)

Prihlášku môžeš začať na stránke Registrácia. Predtým si ale, prosím, prečítaj informácie nižšie.

Kto sa môže prihlásiť?

Študenti a študentky všetkých českých a slovenských (ale aj zahraničných) stredných škôl s rokom maturity od 2019 do 2022 (2023 pre bilingválne gymnázia), ktorí majú:

– hlbší záujem o témy, ktorým sa venujú naše kurzy,
– vôľu venovať čas príprave pred letnou akadémiou, vrátane vôle venovať pár hodín na prípravu pred letnou akadémiou,
– schopnosť prejaviť vlastný názor a ochotu počúvať názory ostatných.

O úspechu prihlášky nerozhodujú:

– známky v škole,
– či ste sa už zúčastnili letnej akadémie v minulosti,
– či si môžete dovoliť zaplatiť plnú sumu účastníckeho poplatku,
– či prihlášku vyplníte v češtine alebo slovenčine.

Priebeh výberu

Účastníkov a účastníčky vyberáme na základe dvoch odpovedí.  Prihlášky prijímame v niekoľkých kolách od spustenia prihlasovania v januári až pokým nenaplníme kapacitu. Čím skôr sa prihlásite, tým väčšiu šancu na prijatie budete mať. Do dvoch týždňov od uzavretia každého prihlasovacieho kola zhodnotíme všetky prihlášky, ktoré sme v predchádzajúcom mesiaci dostali.

Záujemkyniam a záujemcom následne pošleme email o prijatí, neprijatí alebo umiestnení na čakaciu listinu. Neúspešné uchádzačky a uchádzači môžu svoje prihlášky prepracovať a prihlásiť sa znova.

Poplatok

Letná akadémia Discover je síce nezisková aktivita, ale aj tak niečo stojí. Okrem Tvojho ubytovania, stravy a pomôcok potrebujeme zaplatiť aj propagáciu, administratívu a náklady organizačného tímu, vrátane ich prípravy a cesty. Nikto z organizátorov a organizátoriek ale nedostáva honorár. Keď sme vydelili všetky tieto náklady očakávaným počtom účastníčok a účastníkov, dostali sme sa k sume 230 eur.

Môžeš si vybrať z troch možností:

 1. CHCEM A MÔŽEM ZAPLATIŤ PLNÚ SUMU (230 €). 230 eur pokrýva Tvoje ubytovanie, stravu aj ďalšie náklady za celý týždeň a jeho prípravu. Nič viac a nič menej.
 2. NEMÔŽEM SI DOVOLIŤ PLNÚ SUMU (170 € a menej). Chceme, aby bol Discover čo najrozmanitejší a veríme, že prístup k vzdelávaniu nemá byť určený hrúbkou peňaženky. Na stránke s esejami nám prosím otvorene opíš Tvoju situáciu, a my sa budeme snažiť vyjsť Ti v ústrety. Všetko, čo napíšeš, ostane úplne dôverné. Každý rok máme desiatky účastníkov a účastníčok, ktorí by si to bez zníženia poplatku nemohli dovoliť, a môžeš medzi nimi byť aj Ty!
 3. MÔŽEM PRISPIEŤ, AK TO POMÔŽE (250 € a viac). Môžeš prispieť k tomu, aby sa Discover rozvíjal intenzívnejšie, aby sa organizačný tím vedel lepšie pripraviť, a aby sme mohli realizovať naše rozvojové plány. Príspevky nad hladinou účastníckych poplatkov využijeme najmä na štipendijný fond, ktorý umožní účasť ďalším mladým ľuďom, ktorých rodiny si ju nemôžu dovoliť.

Nenechajte sa odradiť od podania prihlášky, ak sa obávate, že neviete zaplatiť ani jeden z možných poplatkov. Prihláška je zadarmo, a máme vyčlenené prostriedky na zníženie poplatku v odôvodnených prípadoch. Stačí, ak nám pravdivo opíšete svoju finančnú situáciu. Uvedomujeme si, že ide o citlivé údaje, ale na to, aby sme vedeli tvoju žiadosť vyhodnotiť čo najlepšie prosíme, aby si uviedol resp. uviedla povolania svojich rodičov (neuvádzaj ich príjmy), prípadne rodinnú situáciu (napr. počet súrodencov, starostlivosť o starého rodiča…), či neočakávané výdavky, ktoré sa vyskytli (alebo vyskytnú) v poslednej (najbližšej) dobe. Môžete nám dôverovať, že tieto informácie nebudeme šíriť.

Úspešné uchádzačky a uchádzačov vyzveme, aby uhradili poplatok na účet Slovenskej debatnej asociácie, detaily nájdete v sekcii Pre prijatých. Kto do stanoveného termínu poplatok neuhradí, prípadne sa nedohodneme na odklade, uvoľňuje svoje miesto na letnej akadémii.

Vyplnenie prihlášky

Na prihlásenie použi formulár v odkaze nižšie. Sústreď svoju pozornosť najmä na dve otázky v prihlasovacom formulári.

Prvá otázka je esejová. Rozsah eseje je 150- 300 slov.

Pri druhej otázke nemusíš písať esej, svoju odpoveď nám môžeš znázorniť akýmkoľvek spôsobom (video, básnička, portfólio…).

Forma, v ktorej nám svoju odpoveď pošleš, nerozhoduje o úspechu tvojej prihlášky- zvoľ si taký spôsob vyjadrenia svojej odpovede, ktorý Ti vyhovuje najviac.

Pokiaľ sa rozhodneš napísať esej aj v druhej otázke, maximálny počet slov je 200.

Naším cieľom je zistiť, ako premýšľaš a prezentuješ svoj názor. Na základe Tvojich odpovedí by sme ťa čo najlepšie spoznali.

Iný formát odpovede

Ak nám posielaš iný formát odpovede ako je esej, vlož do textového poľa v LoginPortale odkaz, na ktorom tvoju odpoveď nájdeme (pr. YT, Google Drive, OneDrive…)

Otázky sú tieto:
 1. Prečo si myslíš, že stráviť jeden týždeň svojho leta na Discoveri je dobrý nápad?
 2. Čo si myslíš o tomto obrázku?

Chceme zdôrazniť, že žiadna otázka nemá správnu odpoveď a cesta je v tomto prípade oveľa dôležitejšia ako cieľ.

Počet miest na letnej akadémii je obmedzený a naším zámerom je vybrať uchádzačky a uchádzačov, ktorým bude najviac na osoh, a ktorí budú zároveň vedieť prispieť k jej celkovému úspechu.

Držíme palce!

Prihlásiť sa môžeš na stránke Registrácia.

Prihlasovanie

Tento rok máme päť deadlinov:

 • Pre EarlyBirds: od 14.1. do 31.1.2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.2.)
 • Pre Strategists: od 1.2. do 28.2. 2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.3.)
 • Ms./Mr. Chill: od 1.3. do 31.3.2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.4.)
 • Pre Procrastinators: od 1.4. do 30.4.2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.5.)
 • Pre Latecomers: od 1.5. do 31.5.2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 15.6.)
 • Pre Chronically Late Personalities: od 1.6. do 10.6. 2019 (oznámenie o prijatí ti príde do 17.6.)

Augustový turnus je už uzavretý. Môžeš sa stále hlásiť na jeho waiting list a my Ti napíšeme v prípade, že sa pre Teba uvoľní miesto.