fbpx

O Discoveri

Letná akadémia Discover je letné podujatie, ktoré každoročne umožňuje stredoškolákom a stredoškoláčkam na týždeň zažiť inšpiratívnu atmosféru najkvalitnejších univerzít a snaží sa im sprostredkovať hodnoty poznania, občianstva a rozmanitosti.

Študentkám a študentom ponúka široké portfólio kurzov, od biológie či práva cez robotiku a kvantovú fyziku až po tanec a fotografiu. Na kurzoch účastníci a účastníčky formou experimentov, simulácií a diskusií objavujú obory, ktoré ich jednoducho fascinujú, alebo o ktorých štúdiu na vysokej škole uvažujú, a preto by ich chceli bližšie spoznať. V našich zemepisných šírkach je Discover asi jediné miesto, kde sa môžu mladí ľudia v priebehu jedného týždňa učiť od tímu lektorov a lektoriek, ktorí študovali na známych ale aj menej známych univerzitách v zahraničí ale aj doma na Slovensku či Česku, a ktorí pracujú v oblastiach od neurologického výskumu, cez veľké nadnárodné organizácie a korporácie ako je OECD alebo Google, až po konzuláty, štátnu správu, neziskové organizácie a vzdelávacie inštitúcie.

Naše účastníčky a účastníkov učíme premýšľať o svete okolo nich a tom, ako naň môžu mať pozitívny dopad aj vo svojom veku. Počas kurzov ako aj v tímových diskusiách kladieme dôraz na tímovú prácu, komunitu a zodpovednosť.

Naši účastníci a účastníčky  sú predovšetkým zvedaví mladí ľudia, ktorí chcú svet okolo seba spoznať hlbšie, ako im to umožňuje ich stredná škola. Podstatná je pre nás otvorenosť všetkým mladým ľuďom, ktorí prejavia záujem a potenciál pre účasť, bez ohľadu na ich sociálne zázemie. Preto Discover poskytuje štipendiá vo forme zníženia registračného poplatku pre tých, ktorí by inak mali s účasťou na Discoveri finančné potiaže. V roku 2018 sme pridelili štipendiá v celkovej hodnote takmer 5000 EUR, pričom priemerné zníženie účastníckeho poplatku pre tých, ktorí oň požiadali, bolo 50%.

Oba československé turnusy sa budú už po niekoľkýkrát konať v malebnom údolí obce Podskalie, neďaleko Považskej Bystrice. Priestorné rekreačné stredisko poskytuje príjemné ubytovanie v niekoľkých budovách, klasickú, vegetariánsku alebo inú stravu, futbalové ihrisko, plážový volejbal a bazén.

Program

Kurzy

Doobeda sa budeš venovať dvom odborným kurzom, ktoré si pred Discoverom vyberieš. Na nich sa budete sústrediť na kľúčové otázky v danej oblasti a budete objavovať odpovede cez spoločné rozhovory. Zistíš, prečo sú dané otázky dôležité, čomu sa dá veriť pri hľadaní odpovedí a na čo si dať pozor, a ako obhájiť svoj názor. Chceš vedieť, či sa dá vymazať pamäť? Či smie štát niekedy mučiť svojich občanov? Stačí si vybrať kurz.

Workshopy

Poobedie na Discoveri patrí workshopom. Tie budú každý deň rôzne. Budeš si na nich napríklad môcť vyskúšať na vlastnej koži slávne psychologické experimenty, debatovať o témach ako feminizmus alebo rasizmus, vypočuť si ako sa zakladá start-up, dozvedieť sa o pracovných možnostiach v časticovej fyzike, prejsť rýchlokurzom salsy či písania esejí alebo získať tipy ako si vybrať vysokú školu.

Voľnočasové aktivity

Voľné večery na Discovery patrí voliteľným aktivitám. Budeš si môcť zašportovať (frisbee, volejbal, ale napríklad aj metlobal), zaplávať v bazéne, zaspievať si s gitarou pri ohni, stráviť večer rozborom poézie alebo sa naučiť rozpoznávať súhvezdí letnej oblohy.

Atmosféra

Na Discoveri je celý deň o tom, že sa rozprávame o veciach, čo nás zaujímajú. Kurzami a workshopmi sa rozhovory iba začínajú, pokračujú na obede, večeri a často do neskorých nocí. Toľko zaujímavých ľudí, koľko stretnete za týždeň na Discoveri nestretnete často za celý rok! Ak si chcete deň na Discoveri predstaviť farebnejšie, prečítajte si článok našej účastníčky Terky.