Vojna a právo

Kurz Vojna a právo kombinuje dva fenomény, ktoré sa možno na prvý pohľad vzájomne vylučujú. Pred, počas a po vojenských konfliktoch však právo hrá dôležitú úlohu. Na kurze sa budeme rozprávať o medzinárodnom práve ako takom – povieme si, prečo vlastne existuje a aký má dopad na každého z nás. Prejdeme si taktiež tému ľudských práv na európskej a medzinárodnej úrovni a povieme si, či a ako ich zvládame na svete ochraňovať a prečo sú niekedy ľudské práva zlá vec.

Následne spoločne zistíme a na konkrétnych prípadoch si ukážeme, čo robí právo, keď už štáty vytiahnu samopaly, armády či jadrové hlavice. Povieme si, či má niekedy človek právo zabiť iného človeka a či boli vojny v Afganistane či Iraku adekvátnou odpoveďou na pád dvojičiek v New Yorku. Samozrejme nevynecháme vojnu na Ukrajine a pozrieme sa na ňu cez optiku medzinárodeného práva. Napokon rozoberieme aj následky takejto ozbrojenej činnosti a zistíme, kto je za ohavnosti vojny zodpovedný.

Kurz je čiastočne teoretický – avšak len do tej miery, aby sme porozumeli, ako by malo právo fungovať. Vítaní sú záujemcovia o právo, ale aj ktokoľvek iný – kurz poslúži aj ako zaujímavý pohľad na dianie vo svete. Sústrediť sa budeme hlavne na konkrétne situácie či súdne spory zo sveta, ktoré nám ukážu, či realita odráža zákony spísané na papieri.

Michal Neusch

Miško chodí na Discover už niekoľko rokov – vyskúšal si už organizovať, koordinovať turnusy, ale aj vyučovať. Absolvoval štúdium práva na London School of Economics, popri ktorom pracoval na právnickom oddelení slovenskej firmy Slido (teraz už Cisco). Práve tam sa po škole zamestnal ako in-house právnik. Počas štyroch rokov na univerzite nazbieral kopec vedomostí v medzinárodnej humanitárnej a ľudskoprávnej oblasti. Baví ho veľa vecí – od organizovania Discoveru cez ľudské práva, jazyky, dobrovoľníctvo, vzdelávanie, podcasty, muzikály, ukulele, astronómiu, vojnové filmy, nekončiace rozhovory o Harry Potterovi, Star Wars a Game of Thrones, sledovanie seriálov, volejbal, lyžovanie, turistiku až po cestovanie. V živote oceňuje dobrých a úprimných ľudí, ktorých je na Discoveri kopec, čo z Discoveru pre Miška robí highlight roka.

Turnus B

Ako trénovať debatu

Stanislav Jozef Krištofík

Data Science

Martin Bucháček

Debatovanie

Stanislav Jozef Krištofík

Dokumentárny film a antropológia

Patrícia Barbora Šebíková

Genderová ekonomie

Linda Kunertová

Imunológia

Nicole Kocúrová

Informatika – O co jde a jak sám začít

Vojta Crha

Ľudia a moc v politike

Jakub Dovčík

Matematika: relácie a zobrazenia

Tinka Kalašová

Medzinárodné zločiny a ich právo

Lenka Božiková

Politická filozofie

Kateřina Cohnová

Praktická první pomoc

Theodora Voráčková

Praktický kurz biomedicinského inženýrství

Jakub Zálešák

Psychologie člověka

Marie Polášková

Salsa

Nicole Kocúrová

Školství a vzdělávání v mezioborovém pojetí

Štěpán Kment

Vojna a právo

Michal Neusch

Ženy, zdraví a ženská práva

Zuzi Hellerová