Udržateľnosť
Všetci trochu tušíme, trochu vieme, že máme problém – že „klimatická zmena“ prerástla do „klimatickej krízy“.
Napriek tomu sa v našom dennodennom živote zas až tak veľa nemení. Vieme, že sa potrebujeme držať cieľa 1.5ºC, ale zároveň vieme, že tam tak úplne nesmerujeme. Vieme, že vegánska strava je lepšia pre planétu, ale aj tak si objednáme hamburger. Kto má teda zodpovednosť robiť tie „správne rozhodnutia“ a prečo ich nerobíme?
V tomto kurze sa pozrieme na to, čo vlastne definujeme ako udržateľnosť a ako sme sa dostali až do takto kritickej situácie. Budeme rozoberať úlohu štátu (alebo inej autority / regulácií), firiem a jednotlivca a diskutovať o tom, prečo udržateľné rozhodnutia nie sú vždy tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdajú – ale aj naopak, prečo sú niekedy ľahšie ako by si človek myslel.
Kurz bude prebiehať formou diskusií a interaktívnych cvičení, kde budeme analyzovať prípadové štúdie a dáta zo sveta, ale aj hľadať argumenty pre hypotetické situácie.
Cieľom kurzu nie je vyriešiť klimatickú krízu (samozrejme super, ak sa nám to podarí), ale porozumieť komplexnosti tejto problematiky a pohnútkam rôznych strán.
Kurz nevyžaduje žiadne predchádzajúce znalosti, je určený pre kohokoľvek so záujmom o udržateľnosť a zvedavosťou porozumieť rôznym témam a názorom v rámci tejto oblasti.

Veronika Zrubáková
Turnus A
Aplikovaná fyzika
Pavel Kohout
Čína v dnešním světě
Tomáš Kessl
Debata a argumentace
Tim Kožuchov
Dejiny každodennosti
Vladimír Štrama
Experimentální částicová fyzika
Andrzej Novák
Filozofie a ekonomie
Petr Vilím
Fotografie
Natálie Hofmanová
Jóga
Eva Novotná
Kognitivní věda
Adam Růžička
Krize na Blízkém východě
Kristina Šůsová
Marketing
Vojtěch Indráček
Mezinárodní právo a moderní konflikty
Linda Krbcová
Morální filozofie
Matěj Seidl
Největší současné výzvy měst
Adam Zábranský
Robotika
Vojtěch Crha
Udržateľnosť
Veronika Zrubáková
Věda versus náboženství
Adam Lalák