Udržateľnosť

Všetci trochu tušíme, trochu vieme, že máme problém – že „klimatická zmena“ prerástla do „klimatickej krízy“.

Napriek tomu sa v našom dennodennom živote zas až tak veľa nemení. Vieme, že sa potrebujeme držať cieľa 1.5ºC, ale zároveň vieme, že tam tak úplne nesmerujeme. Vieme, že vegánska strava je lepšia pre planétu, ale aj tak si objednáme hamburger. Kto má teda zodpovednosť robiť tie „správne rozhodnutia“ a prečo ich nerobíme?

V tomto kurze sa pozrieme na to, čo vlastne definujeme ako udržateľnosť a ako sme sa dostali až do takto kritickej situácie. Budeme rozoberať úlohu štátu (alebo inej autority / regulácií), firiem a jednotlivca a diskutovať o tom, prečo udržateľné rozhodnutia nie sú vždy tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdajú – ale aj naopak, prečo sú niekedy ľahšie ako by si človek myslel.

Kurz bude prebiehať formou diskusií a interaktívnych cvičení, kde budeme analyzovať prípadové štúdie a dáta zo sveta, ale aj hľadať argumenty pre hypotetické situácie.

Cieľom kurzu nie je vyriešiť klimatickú krízu (samozrejme super, ak sa nám to podarí), ale porozumieť komplexnosti tejto problematiky a pohnútkam rôznych strán.

Kurz nevyžaduje žiadne predchádzajúce znalosti, je určený pre kohokoľvek so záujmom o udržateľnosť a zvedavosťou porozumieť rôznym témam a názorom v rámci tejto oblasti.

Veronika Zrubáková

Veronika vyštudovala “Green Management, Energy, and Corporate Social Responsibility” na Bocconi University v Miláne. O udržateľnosť sa začala zaujímať ešte ako skautka počas základnej / strednej školy, a táto téma ju nepustila ani keď sa začala venovať debate a naučila sa hádať (aj) o environmentálnych problémoch. Momentálne žije v Prahe, kde nastúpila do Boston Consulting Group a najradšej tam pracuje na ESG projektoch. Vo voľnom čase sa rada štverá na kopce kvôli pekným výhľadom, alebo si užíva rôzne knižné a filmové fantasy svety.

Turnus A

Aplikovaná fyzika

Pavel Kohout

Čína v dnešním světě

Tomáš Kessl

Debata a argumentace

Tim Kožuchov

Dejiny každodennosti

Vladimír Štrama

Experimentální částicová fyzika

Andrzej Novák

Filozofie a ekonomie

Petr Vilím

Fotografie

Natálie Hofmanová

Jóga

Eva Novotná

Kognitivní věda

Adam Růžička

Krize na Blízkém východě

Kristina Šůsová

Marketing

Vojtěch Indráček

Mezinárodní právo a moderní konflikty

Linda Krbcová

Morální filozofie

Matěj Seidl

Největší současné výzvy měst

Adam Zábranský

Robotika

Vojtěch Crha

Udržateľnosť

Veronika Zrubáková

Věda versus náboženství

Adam Lalák