Psychológia a Spoločnosť

Mnoho ľudí pri slove psychológia napadnú slová ako ľudská myseľ, či psychika. Tá však nikdy nie je oddelená od prostredia a hlavne od iných ľudí a práve týmto sa budeme zaoberať na kurze Sociálnej Psychológie. Pozrieme sa na situácie a psychiku pri stretnutí dvoch ľudí, skupiny, či celých národov. Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo máme tendenciu chovať sa v davoch úplne inak ako v bežnom živote? Prečo sa niekedy prispôsobujeme iným ľuďom? Ako nevedomky meníme svoje vlastné názory vplyvom okolia a toho čo iným povieme? Prečo sa nám niekto páči a niekto nám príde nesympatický, na základe čoho súdime iných ľudí? Koľko s nami spraví uniforma, či prítomnosť autority? Prečo nám niektoré aktivity idú lepšie pri iných ľuďoch a niektoré naopak nie? A čo sa vlastne stalo pri experimente Standfordskej väznice? Na toto všetko a viac sa pozrieme na kurze Sociálnej psychológie.

Budeme sa rozprávať o rôznych zisteniach a poznatkoch z tejto oblasti, no zároveň aj diskutovať na rôzne témy týkajúcich sa vplyvu spoločnosti na ľudskú psychiku. Nejaké malé pokusy si skúsime aj sami na sebe, porozprávame sa však aj o veľkých známych experimentoch, o tom čo nám priniesli a naopak, v čom zlyhali. A na záver sa pokúsime urobiť nejaký menší sociálny výskum aj my.

Kurz je určený komukoľvek, či už tým, ktorí o psychológií niečo málo vedia, no aj ľuďom, čo o psychológií počuli zatiaľ len veľmi málo. Určite vás kurz zaujme pokiaľ sa radi určite niečo nové, zisťujete čo vlastne spôsobuje javy, ktoré sa môžu zdať na prvý pohľad úplne bežné, no aj nebežné a ste ochotní o rôznych témach aj viac diskutovať.

Lu Kusý

Lu vychodil osemročné Gymnázium v Bratislave a momentálne študuje tretím rokom Psychológiu na filozofickej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne. Popri štúdiu asistuje na terapiách určených pre deti s poruchou autistického spektra, dobrovoľničí vo viacerých lgbt+ organizáciách, ako napríklad Sbarvuven, či QTY, kde dáva hlavne podporu mladým queer ľuďom, či pomáha s organizáciou akcií. Vo voľnom čase rád píše príbehy, vyrába z epoxidovej živice, číta knižky, kreslí, učí sa hrať na gitaru či sa stretáva s priateľmi. V minulosti sa venoval aj improvizácií, či debatku.