Nerovnosti v spoločnosti

Ak sa zaujímaš o tému nerovnosti, zvažuješ štúdium sociálnych vied alebo len chceš lepšie porozumieť neviditeľným spoločenským vplyvom, ktoré prakticky formujú náš život, Nerovnosti v spoločnosti sú pre teba ten správny kurz!

Za pomoci spoločenských vied, ako sociológia, ekonómia či psychológia sa pozrieme na rovnosti a nerovnosti. Postupne budeme riešiť témy ako kapitalizmus, kolonializmus, rasa, či chudoba. Pomocou týchto konceptov sa pochopíme, ako sa nerovnosti v spoločnosti vyvíjali až do dnešnej podoby. Zistíme, ako je história kolonializmu prepojená s budovaním moderných vlakových tratí, ako sú dnešné sociálne výhody, ako zdravotné poistenie, či vlaky zadarmo, ovplyvnené historickým vývojom rasizmu, alebo prečo viníme genetiku za chudobu či zlé spoločenské postavenie mnohých skupín, napriek tomu, že to s ich situáciou nemá nič spoločné.

Na každej z hodín sa oboznámime s rôznymi teóriami a štúdiami, ktoré nám pomôžu lepšie uchopiť problematiku modernej nerovnosti. Na teoretické vedomosti budeme nadväzovať interaktívnymi diskusiami, ale aj mini projektmi. Vďaka tomu si z kurzu odnesiete nielen zaujímavé informácie a dáta, ale aj hlbšie pochopenie dnešnej spoločenskej situácie a informovanejší pohľad na mnohé sociálne problémy.

Tina Chalupková

Tina sa po rokoch účastí na Discoveri v pozícii účastníčky, organizátorky ale aj lektorky aj tento rok opäť vracia. Momentálne už konečne ukončuje svoje štúdium, a to magisterským programom Sociológie na University of Amsterdam. Počas svojho vysokoškolského života si už vyskúšala všeličo – začala štúdiom práva v Brne, odkiaľ po roku odišla do Londýna študovať Arts and Sciences na UCL, rok strávila na Erazme v Nemecku, až napokon zakotvila na tento rok Holandsku. Pri snahe zorientovať sa v tom, čo chce od života si prešla rôznymi stážami a projektami. Verejnú správu objavovala cez stáže na Ministerstve vnútra ako aj u poslanca NR SR. Okrem toho nadobudla skúsenosti aj v neziskovom sektore. Prešla si viacerými pozíciami pri organizácii eventov a pracovala aj pre dva výskumné inštitúty. Aj vďaka týmto skúsenostiam si uvedomila, že by sa chcela venovať zlepšovaniu vzdelávaniana Slovensku. Tina s vami rada povedie akademické diskusie o sociálnych vedách, pseudo-akademické diskusie o politike (rozumej často nešťastné, ale vyargumentované nariekanie), ale aj kompletne neakademické rozprávanie na témy od fantasy svetov, cez všetky možné športy až po Kardashianky.

Turnus C

Ako trénovať debatu

StanoJožo Krištofík

Antropológia a dokumentárny film

Paťka Šebíková

Biochémia a molekulárna biológia

Nika Kocúrová

Debata

StanoJožo Krištofík

Divadelná kritika

Dominika Dudášová

Divadlo

Dominika Dudášová

Ekonomie

Ondřej Dočkal

Ekonomie dekarbonizace

Ondřej Dočkal

Globalizace: Výzvy propojeného světa

Jakub Křikava

Historie v antropocénu

Radka Pallová

Kríza čiernych dier (Kvantová gravitácia)

Dominika Ďurovčíková

Matematika

Tereza Tížková

Medzinárodné zločiny

Lenka Božiková

Nerovnosti v spoločnosti

Tina Chalupková

Neurosexismus a náš mozek

Líza Mračková

Salsa

Nika Kocúrová

Ústavy, lidská práva a pandemie

Filip Jelínek

Vojna a právo

Michal Neusch

Ženské zdraví a lidská práva

Zuzana Hellerová