Nacionalizmus inak
Každý z nás počul o Okamurovi a Kotlebovi. No čo sa skrýva za ich ideológiou? V tomto kurze si ukážeme, prečo je nacionalizmus koncept, s ktorým treba počítať, odkiaľ prichádza a prečo s nami historicky ostal. Spolu zistíme, či musí byť nutne negatívny, uvedomíme si, kde všade a ako často sa s ním stretávame, zasadíme ho do kontextu dnešnej doby, no pozrieme sa aj na historické príklady. Nadchla vás čo i len jedna časť? Tento kurz je potom pre vás!
Kým diskurzu o nacionalizme (akademického či spoločenského) bolo vždy hojne, my sa naň pozrieme cez antropologickú perspektívu. Tá umožňuje diskurz situovať mimo západného sveta a nerozprávať sa o nacionalizme na čisto teoretickej úrovni, ale naopak cez množstvo etnografických príkladov z rôznych kontextov – “tradičných” národných projektov západnej Európy, zlyhaných štátov, či národných hnutí, ktoré im dokážu predstavovať opozíciu. Počas šiestich lekcií sa preto pozrieme na nasledovné témy:
Úvod do teórií o národe a ”nation-states” z pohľadu sociálnej antropológie: Čo treba vedieť o nacionalizme? Čo bolo skôr – národy alebo “nation-states”? Akú unikátnu perspektívu pri takýchto otázkach ponúka sociálna antropológia?
Národ ako “imagined community”: Ako sa udržiava povedomie o národnej identite? Prečo zvyknú byť pri diskutovaní národu využívané rodinné metafory?
Úloha histórie pri formovaní nacionalizmu: Ako boli národné naratívy historicky konštruované? Komu bolo umožnené ich konštruovať? Je možné ich v dnešnej dobe dekolonizovať/urobiť viac inkluzívne?
Vzťah medzi nacionalizmom a inými formami identity: Vie byť človek nacionalista aj keď je cudzinec? Ako sa kategórie ako etnicita, rasa, národnosť, či pohlavie prelínajú a ako môžu formovať národnú identitu?
Nacionalizmus a konflikt: Vie nacionalizmus existovať bez konfliktu alebo nevie konflikt existovať bez nacionalizmu?
Nacionalizmus v globalizovanom svete: Aké sú výzvy a príležitosti nacionalizmu v globalizovanom svete? Ako sa nacionalizmus vyvíja v reakcii na globalizáciu, a aké sú možné dôsledky týchto zmien pre budúcnosť národného štátu?
Vďaka tomuto kurzu uvidíte nacionalizmus ako nikdy predtým a začnete rozumieť signálom, ktoré nás ženú byť Čechmi, Slovákmi, či Európanmi.

Barbara Bačová
Turnus A
Aplikovaná Fyzika
Pavel Kohout
Dáta – od nápadu až po prezentáciu
Jakub Gembický
Debata v dobe šialenej
Katarína Kandriková & Timon Milan Solár
Ekonomie versus společnost
Tomáš Protivínský
Energetika a udržateľnosť (Má zelená energetika zelenú?))
Veronika Zrubáková
Evoluce lidského chování
Sylvie Majorová
Fotografie
Natalie Hofmanová
Imunológia
Michaela Kardohelyová
Jóga a meditace
Eva Novotná
Města a politika
Adam Zábranský
Mezinárodní rozvoj v praxi
Tomáš Kessl
Nacionalizmus inak
Barbara Bačová
Paradoxy práva
Timon Milan Solár
Průvodce práce se stresem
Mojmír Mykiska
Umělá inteligence
Tomáš Protivínský
Umenie manažovať umenie
Katarína Kandriková