Moderné umenie

„Čokoľvek môže byť umením!“ „Krása je staromódna a zbytočná.“ „Dielo musí šokovať!“ „Umelci menia svet!“ Počuli ste už podobné názory? Kde sa objavili? Ponoríme sa do umeleckých prúdov dvadsiateho storočia, aby sme odhalili, aké myšlienky formujú dnešný výtvarný svet.

Zapojíme sa do súťaže, v ktorej chcel Marcel Duchamp vystaviť pisoár ako umelecké dielo. Inšpirujeme sa skupinou Ztohoven, ktorá zavesila na hrad namiesto vlajky obrovské červené spodky a sami zmeníme svet výtvarnou akciou. Budeme diskutovať, či si výstavu Josepha Kosutha stačí vypočuť cez telefón, prečo ľudia pri pohľade do očí Mariny Abramovič plačú, či Banksy ničí alebo zachraňuje.

Spoznáme významné diela a myšlienky modernej a postmodernej éry. Takto vyzbrojení vstúpime do kolotoča divokých výtvarných nápadov, predaja, neľútostnej kritiky a túžby zmeniť spoločnosť. Podľa Vašej chuti bude tento kolotoč buď simulovaný, alebo vyrazíme medzi ostatných účastníkov šíriť moderné umenie.

Ak Ťa láka zažiť konceptuálne, abstraktné, akčné a angažované umenie v koži umelcov, divákov či teoretikov, kurz je presne pre Teba. Rovnako tak, ak si v umeleckom svete ako doma alebo doň vstupuješ prvýkrát.

Tinka Kalašová

Tinka chodila na Gymnázium Jura Hronca, študuje na Masarykovej univerzite a chystá sa na bratislavský Matfyz. Bude stredoškolská učiteľka dejín umenia a matematiky. Tieto na prvý pohľad rôznorodé odbory ju veľmi bavia a rada sa s Tebou o nich porozpráva. Najviac ju však zaujíma to, čo majú spoločné – príležitosť rozvíjať myslenie a pozerať sa na svet novým pohľadom. Školí sa v oblasti moderných prístupov k vyučovaniu, ako je konštruktivizmus a Hejného metóda. Má rada debaty o vzdelávaní, školstve a rôznych prístupoch k učeniu. Večer si najviac užije na tragikomédií v divadle alebo na swingovej tančiarni.

Turnus E

(Současná) evropská diplomacie v praxi

Kristina Králová

Ako (naozaj) reformovať štát

Jakub Dovčík

Astronomie

Stanislav Fořt

Data Science

Josef Švec

Debatování a argumentace

Jakub Neužil

Drogy a jejich vliv na tělo, mysl a společnost

Karel Kieslich

Ekonomie versus společnost

Tomáš Protivínský

Environmentální výzvy budoucnosti

Eva Laláková

Fyzika světla

Kristýna Hovořáková

Game design bez počítače

Vadim Petrov

Moderné umenie

Tinka Kalašová

Na okraj společnosti a zase zpět!

Dominik Ertner

Neurověda

Karel Kieslich

Politická filozofie

Kateřina Cohnová

Predikce o budoucnosti (forecasting)

Blanka Havlíčková

Psychologická ekonomie

Anna Umlaufová

Sociologie v praxi

Františka Tranová

Statistika a pravděpodobnost

Josef Švec

Umělá inteligence

Stanislav Fořt