Kríza čiernych dier (Kvantová gravitácia)

Máš už dosť pandemických, finančných či životných kríz? Príď sa dozvedieť viac o najväčšej kríze v celom vesmíre!

Kvantová gravitácia je názov pre azda najväčší konflikt, ktorý trápi modernú fyziku. Na jednej strane vieme o gravitácii, ktorou popisujeme veľmi hmotné objekty (hviezdy, galaxie), a na druhej strane poznáme zákony kvantovej fyziky, ktorá nám vraví, ako sa správajú najmenšie častice, z ktorých sme zložení (elektróny, atómy). Čo sa však stane, ak máme niečo veľmi malé a veľmi hmotné zároveň? Tento problém je zhmotnený v čiernych dierach – sú to tie najhmotnejšie objekty, ktoré vo vesmíre poznáme, a zároveň je táto hmota skoncentrovaná do veľmi malého objektu, ktorý nazývame singularita.

Prostredníctvom tohto kurzu bude mojím cieľom nadchnúť ťa pre čierne diery a ilustrovať na nich túto celovesmírnu krízu nazývanú kvantová gravitácia. Najprv ťa oboznámim so základmi Einsteinovej gravitácie – čo je to a prečo je to tá najkrajšia teória vo fyzike? Pomôžem ti vytvoriť si intuíciu pre základné koncepty z kvantovej fyziky – ako vie byť tá Schrodingerova mačka naraz živá a mŕtva? Potom sa pokúsime tieto dva rozdielne svety spojiť na príklade čiernych dier (a inom!) a naučiť sa niečo viac o tom, čo vlastne o vesmíre momentálne (ne)vieme. Pri tomto sa dozvieš o cool experimentoch, ktoré sú naplánované v blízkej budúcnosti ako krok bližšie k vyriešeniu krízy kvantovej gravitácie.

Kurz nebude vyžadovať žiadne predošlé poznatky z kvantovej fyziky alebo gravitácie. Výučba bude stavať iba na základných princípoch zo stredoškolskej fyziky, no jednotka z nej nie je potrebná – hlavné je nadšenie! Dôraz bude predovšetkým na konceptuálne pochopenie, matematika buď v kurze nebude, alebo bude minimálna.

Dominika Ďurovčíková

Dominika je PhD študentka na MIT, kde sa venuje experimentom na rozhraní kvantovej fyziky a gravitácie, a teda trávi dni napríklad premýšľaním, ako vytvoriť čiernu dieru v labáku. Vyrastala v Hlohovci a na posledné dva roky strednej školy sa presunula do Bratislavy, kde dokončila International Baccalaureate Diploma program. Za univerzitným vzdelaním následne odišla na University of Oxford, kde ukončila 4-ročné magisterské štúdium fyziky. Počas tohto štúdia si vyskúšala výskumné stáže na Slovensku a aj na MIT a Harvarde, ktoré ju presvedčili o tom, že sa chce venovať vede aj naďalej. Okrem fyziky je zapálená pre prácu s mládežou a mentoringu: 4 roky sa angažovala v občianskom združení Unimak, v roku 2019 založila medzinárodný mentoringový program pre vysokoškoláčky a od leta 2020 sa na MIT venuje zlepšovaniu prijímaceho procesu pre PhD študentov. No a k týmto záľubám samozrejme patrí aj Discover, kde sa chystá už tretí rok! Dominika si tento rok tiež obľúbila športové lezenie, tancovanie swingu, ľadový hokej, a tiež vám rada vyčarí úsmev na tvári svojou hrou na ukulele.

Turnus C

Ako trénovať debatu

StanoJožo Krištofík

Antropológia a dokumentárny film

Paťka Šebíková

Biochémia a molekulárna biológia

Nika Kocúrová

Debata

StanoJožo Krištofík

Divadelná kritika

Dominika Dudášová

Divadlo

Dominika Dudášová

Ekonomie

Ondřej Dočkal

Ekonomie dekarbonizace

Ondřej Dočkal

Globalizace: Výzvy propojeného světa

Jakub Křikava

Historie v antropocénu

Radka Pallová

Kríza čiernych dier (Kvantová gravitácia)

Dominika Ďurovčíková

Matematika

Tereza Tížková

Medzinárodné zločiny

Lenka Božiková

Nerovnosti v spoločnosti

Tina Chalupková

Neurosexismus a náš mozek

Líza Mračková

Salsa

Nika Kocúrová

Ústavy, lidská práva a pandemie

Filip Jelínek

Vojna a právo

Michal Neusch

Ženské zdraví a lidská práva

Zuzana Hellerová