Dejiny každodennosti

História, to nie je len minulosť. Sme to koniec koncov my, ľudia prítomnosti, ktorí dejiny píšu. História taktiež nie je iba o „veľkých dejinách“, o kráľoch a kráľovnách, o politických rozhodnutiach či rozhodujúcich bitkách. Je to aj príbeh často prehliadaných obyčajných ľudí, ktorí tak ako my žili svoj každodenný život. Hlavným cieľom tohto kurzu bude teda preskúmať, ako vyzerala bežná existencia v minulosti, a to nielen z pohľadu nášho, ale hlavne z pohľadu tých, ktorí ňou skutočne žili. Pozrieme sa napríklad na to, čo kedysi znamenal úder zvonu, ako smrdel stredovek, či ako ľudia vnímali smrť. Vďaka tomu zistíme, v čom sa život našich predkov líšil od toho nášho a v čom sa, naopak, vôbec nezmenil.
Tento kurz je teda skvelou príležitosťou pre každého, kto je zvedavý nielen na bežné trampoty minulých životov, ale aj na to, čo nám tieto príbehy hovoria o nás samých. Hĺbková znalosť dejín nie je potrebná, jediné, čo potrebujete, je váš vlastný pohľad na svet a trocha predstavivosti. Na úvod si predstavíme základné témy a otázky, ktoré sa budeme pýtať a o ktorých budeme diskutovať počas nasledujúcich šiestich blokov, vždy umiestnených v inom časovom období. V každom z nich sa potom budeme prechádzať mestom, sledovať osud vybraného jednotlivca a zameriame sa aj na konkrétne činnosti, ako napríklad používanie toalety. Na záver si ukážeme aj to, že podobne ako je história spätá s každodennosťou, tak je aj náš dnešný každodenný život nerozlučne spätý s minulosťou.
Kurz bude pozostávať z týchto šiestich blokov:
1. Úvod – teoretický úvod do problematiky
2. Pravek – čo môžeme vedieť o tomto období „nehistórie“?
3. Starovek (Rím a Pompeje)
4. Stredovek
5. Premeny modernej doby – vplyv osvietenstva a industrializácie na spoločnosť
6. Public history – história ako súčasť nášho každodenného života
Po jeho absolvovaní by mali študenti nielen zistiť, že história vie byť zábava, ale aj to, prečo je jej skúmanie jednou zo základných zložiek našej spoločnosti.

Vladimír Štrama

Vlado vyrastal v Levoči, meste zaseknutom v čase, kde sa jeho každodenné cesty do školy menili na malé výlety do minulosti. Bolo to teda hlavne jeho rodisko, ktoré predurčilo jeho silné puto k histórii. Voľba pre bakalárske štúdium padla na University of Exeter v Anglicku, kde vyštudoval filozofiu a históriu. Vďaka Erazmus+ strávil rok aj na Radboud Universiteit v Holandsku a následne vyštudoval moderné európske dejiny na University of Oxford. Aktuálne sa snaží historickou analýzou prispieť k zlepšeniu fungovania demokracie ako výskumník na Institute H21. Okrem toho si rád zahrá šach alebo pozrie Bondovku.

Turnus A

Aplikovaná fyzika

Pavel Kohout

Čína v dnešním světě

Tomáš Kessl

Debata a argumentace

Tim Kožuchov

Dejiny každodennosti

Vladimír Štrama

Experimentální částicová fyzika

Andrzej Novák

Filozofie a ekonomie

Petr Vilím

Fotografie

Natálie Hofmanová

Jóga

Eva Novotná

Kognitivní věda

Adam Růžička

Krize na Blízkém východě

Kristina Šůsová

Marketing

Vojtěch Indráček

Mezinárodní právo a moderní konflikty

Linda Krbcová

Morální filozofie

Matěj Seidl

Největší současné výzvy měst

Adam Zábranský

Robotika

Vojtěch Crha

Udržateľnosť

Veronika Zrubáková

Věda versus náboženství

Adam Lalák