Debata v dobe šialenej

V čoraz viac polarizujúcej sa spoločnosti často počúvame o „absentujúcom kultivovanom dialógu“, nutnosti „racionálnej diskusie“ a potreby „rozumnej debaty“. Čo presne to znamená? Ako dnes debatovať? Fungujú vôbec argumenty v reálnom živote?

Debatný kurz tohto turnusu počas prvých piatich seminárov ponúkne odpovede na tieto otázky a prinesie základné metódy a princípy ako argumentačne obstáť v dobe šialenej. Kurz bude kombinovať teoretické základy s praktickými cvičeniami a ďalšou diskusiou. K základom argumentácie samotnej (toho, ako má správny argument vyzerať a ako ho vysvetliť) pripojí metodiku refutácie (teda toho, ako na argumenty reagovať), ako argumenty porovnávať (pretože nie je argument ako argument) a čím ich kvalitne podkladať (napríklad si povieme, aký je rozdiel medzi príkladom a dôkazom). Posledná šiesta lekcia bude cvičnou debatou – ukáže sa, či účastníčky a účastníci kurzu obstoja aj v praxi.

Cieľom kurzu je zamyslieť sa nie len nad tým, čo nám hovoria iní, keď sa nás snažia o niečom presvedčiť, ale aj sa kriticky pozrieť na slová, ktorými presviedčame my iných. Zvážime rozličné témy z viacerých perspektív a zistíme, že niekedy sa nám môže stať aj to, že budeme mať v debate pravdu obaja.

Kurz je určený pre všetkých, bez ohľadu na to, aké témy a odbory vás zaujímajú. Argumenty predsa využívame ako v sociálnych, tak aj v prírodných vedách, či v reálnom živote.

Katarína Kandriková & Timon Milan Solár

Katarína pracuje ako projektová manažérka Opery Slovenského národného divadla. Manažérske vzdelanie v kultúrnej oblasti získala na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Popri škole manažovala letný multižánrový festival Maraton hudby Brno, na Slovensku stážovala napríklad v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu. Katarína je lokálpatriotka z Tatranskej Lomnice, ktorá miluje podcasty a spánok. Ak večer nie je na predstavení alebo koncerte a ani zrovna pre kolegov nepečie koláče, lúšti maľované krížovky. Už deviaty rok je súčasťou debatnej asociácie, na ktorej má najradšej stretávanie mladých ľudí, ktorým záleží na tom, čo sa deje okolo nich. Z rovnakého dôvodu sa teší aj na Discover. Timon je typ človeka, ktorý v jeden týždeň (ne)stíha preskúmať, ako zlepšiť procesné právo, napriek časovej tiesni navštívi aj muzikál Frozen, aj operu Madama Butterfly, aby ste ho v nedeľu, ako správneho fanúšika relácie Pečie celé Slovensko, našli piecť tradičné talianske koláče. Jeho hlavným akademickým záujmom je riešenie obchodných sporov a civilné právo procesné v kontexte medzinárodných obchodných súdov. Tento rok doštudoval právo na University of Birmingham. Počas štúdia stážoval v rozličných právnych korporátoch, kde sa zameriaval najmä na obchodné právo. Okrem toho pôsobí v Slovenskej debatnej asociácii, kde je tento rok hlavným rozhodcom, členom správnej rady, ako aj trénerom dvoch debatných tímov. Teší sa, že na Discoveri bude môcť zdieľať ďalej svoje akademické trable a aj sa niečo nové naučí na workshopoch, na ktoré sa určite votrie.

Turnus A

Aplikovaná Fyzika

Pavel Kohout

Dáta – od nápadu až po prezentáciu

Jakub Gembický

Debata v dobe šialenej

Katarína Kandriková & Timon Milan Solár

Ekonomie versus společnost

Tomáš Protivínský

Energetika a udržateľnosť (Má zelená energetika zelenú?))

Veronika Zrubáková

Evoluce lidského chování

Sylvie Majorová

Fotografie

Natalie Hofmanová

Imunológia

Michaela Kardohelyová

Jóga a meditace

Eva Novotná

Města a politika

Adam Zábranský

Mezinárodní rozvoj v praxi

Tomáš Kessl

Paradoxy práva

Timon Milan Solár

Průvodce práce se stresem

Mojmír Mykiska

Umělá inteligence

Tomáš Protivínský

Umenie manažovať umenie

Katarína Kandriková

Válka a mír

Linda Krbcová