Antropológia a dokumentárny film

Antropológia ako najkomplexnejšia veda o človeku, o ľudskom vývoji, kultúrach či spoločnosti, vznikla vďaka rozšíreniu dopravných a komunikačných spojení v priebehu 18. storočia. Už mnohí z raných výskumníkov používali fotografiu na názornú ilustráciu neznámej problematiky. Vďaka technologickému pokroku, znižovaniu ceny a zjednodušeniu prístupu k filmu a kamerám, čoraz viac antropológov začalo pri svojom výskume využívať dokumentárny film. Tak vznikla aj úplne nová forma aplikovanej antropológie, vizuálna antropológia.

Všetky dobré a informatívne filmy či videá však potrebujú mať aj dobrú myšlienku – tento kurz vás naučí, ako skvelé námety a príbehy nájsť! Na týždeň sa ponoríme do sveta príbehov, budeme sa veľa pýtať a dozvedať o ľuďoch v našom okolí, na Discoveri aj mimo neho, či o sebe samotných. V priebehu kurzu sa naučíme, ako nenechať veci len pri nápade a rozprávaní, ale ako zámerne hľadať a ďalej rozvíjať príbehy, hodnotiť ich realizovateľnosť z hľadiska mediálnej produkcie či získavať prístup k zaujímavým ľuďom-informátorom. Na kurze si nielen povieme o rôznych metódach výskumu a plánovaní produkcie videa, či rôznych etických limitáciách takejto práce s ľuďmi, ale všetko si aj prakticky vyskúšame.

Na 1. a 2. hodine budeme spolu diskutovať o spoločnosti ako takej a zamyslíme sa, ako vieme skúmať životy ľudí okolo nás. Odkiaľ vieme získať zaujímavé námety a príbehy? Aké vlastnosti má mať nápad, aby bol vhodný nielen pre klasický písaný spoločenskovedný výskum, ale aj na filmové spracovanie? Prečo je napríklad aj obyčajná cesta do školy kontroverznou a emočne nabitou témou?
Na 3. až 5. hodine budeme v menších skupinkách od základu vytvárať vlastné filmové mini-projekty. Nájdeme zaujímavé námety či celé príbehy, preskúmame ich, rozplánujeme ich realizáciu a následne aj niečo krátke natočíme. Skupinky si podľa bližšieho zadania vyberú nápad, ktorý chcú spolu spracovať a následne sa všetci členovia vžijú do roly antropológov a dokumentárnych tvorcov – teda režisérov, výskumníkov, kameramanov a editorov v jednom.
Na 6. hodine si spolu pozrieme prezentácie skupinových mini-projektov aj s krátkymi filmovými ukážkami, vypočujeme napínavé plány produkcie, po ktorých budeme reflektovať, čo sa nám pri plánovaní a natáčaní podarilo a čo nám až tak nevyšlo. Následne sa zamyslíme nad tým, ako poznatky získané z celého týždňa vieme aplikovať nielen pri vizuálnej tvorbe, ale aj v bežnom živote a robiť tak svojou troškou svet okolo seba lepším.

Ak aj nemáš predošlé skúsenosti s prácou s kamerou či tvorbou videí, nezúfaj! Na kurze sa všetko potrebné naučíme a na naše malé natáčanie nám úplne postačia mobily. Kurz je určený pre úplne všetkých, ktorí radi premýšľajú o ľuďoch a svete okolo seba.

Paťka Šebíková

Paťku odjakživa zaujímalo dianie v spoločnosti a ľudia ako takí, od spoločenských problémov na svetovej či miestnej úrovni až po maličkosti bežných dní. A tak sa po dlhej dileme medzi medicínou a právom nakoniec rozhodla pre bakalárske štúdium antropológie na vysnívanom UCL, kde sa mohla naplno venovať odboru, ktorý stojí priamo v strede všetkých vied o ľudoch. Počas štúdia pričuchla aj k mnohým aplikovaným formám antropológie a najviac si zamilovala témy globálneho zdravia, vzdelávania a médií či prax dokumentárneho filmu. Už počas strednej školy Paťka veľa debatovala a dobrovoľníčila v rôznych neziskovkách či študentských projektoch, čo jej zostalo až dodnes. Na Discoveri sa doteraz zúčastnila trikrát ako študentka a raz ako organizátorka. O to viac ju teší, že sa po dvojročnej pauze môže toto leto vrátiť – tentokrát už v roli lektorky a spolukoordinátorky turnusu. Káva, filmy a Londýn sú tri veci, ktoré okrem svojej rodiny a kamarátov miluje najviac na svete. Samozrejme nesmú chýbať aj jej pes a mačka (a nie, nie je to večná naháňačka), ktorých rozkošné fotky a absurdné videá s každým rada pozdieľa. Vo voľnej chvíli si tiež rada prečíta dobrú knihu či navštívi nové miesta a mestá z jej cestovateľského wishlistu.

Turnus C

Ako trénovať debatu

StanoJožo Krištofík

Antropológia a dokumentárny film

Paťka Šebíková

Biochémia a molekulárna biológia

Nika Kocúrová

Debata

StanoJožo Krištofík

Divadelná kritika

Dominika Dudášová

Divadlo

Dominika Dudášová

Ekonomie

Ondřej Dočkal

Ekonomie dekarbonizace

Ondřej Dočkal

Globalizace: Výzvy propojeného světa

Jakub Křikava

Historie v antropocénu

Radka Pallová

Kríza čiernych dier (Kvantová gravitácia)

Dominika Ďurovčíková

Matematika

Tereza Tížková

Medzinárodné zločiny

Lenka Božiková

Nerovnosti v spoločnosti

Tina Chalupková

Neurosexismus a náš mozek

Líza Mračková

Salsa

Nika Kocúrová

Ústavy, lidská práva a pandemie

Filip Jelínek

Vojna a právo

Michal Neusch

Ženské zdraví a lidská práva

Zuzana Hellerová